Zkušenosti s portálem Naučmese po roce spolupráce

Dva roky mi trvalo, než jsem přestal školit pod jinými a začal vést kurzy pod svým jménem, tak jako stavím weby. Velmi často jsem přitom uvažoval o spolupráci a propagaci svých kurzů na portálu Naučmese. Je to přesně rok, co jsem se do toho pustil.

Řadu let jsem spolupracoval s GOPASem, ale poslední dva roky jsem cítil, že se nějak nemůžeme naladit na společnou vlnu. Vadila mi spousta drobností (nakonec i šílené vodovodní baterie na toaletách v pražské pobočce; znáte je?), které když se vysčítaly, vyústily v jasné rozhodnutí rozejít se.

Nechtěl jsem ale přestat školit úplně. V GOPASu jsem měl na starosti dvojici kurzů o Drupalu a krom toho jsem školil také základy PHP frameworku Symfony. A musím zaklepat, že jsem tak nečinil jen v počítačové škole, ale i ve spoustě firem a institucí, které mě zkontaktovaly napřímo přes můj web. To vlastně pokračuje i dále.

Řadu let mám svou kancelář a až po dlouhé době jsem si uvědomil, že si na sebe může minimálně vydělat tím, že zde budu pořádat školení. V komornějším počtu, zato s těsnějším spojením s účastníky. Viděl jsem jen samá pozitiva. Kancelář lépe využiju, budu fungovat jen a pod svým jménem. Budu reprezentovat a propagovat jen sám sebe. Bude mi stačit méně účastníků, kterým nabídnu nižší cenu a stejně na tom budu finančně lépe, než při školení pro někoho jiného a dělení zisku.

Moje kancelář, kde vás rád uvidím

Trvalo mi ale docela dlouho, než se vše stalo skutečností. Nejprve bylo nutné změnit kancelář, neboť původní nevyhovovala svým půdorysem. A bylo nutné svoje nové kurzy nějak zpropagovat. Něco jsem bez úspěchu protočil v reklamách na Facebooku, zajímavější se ukázala propagace zde na Maxiorlovi a především spojení s portálem Naučmese.

Tip: Přečtěte si, jaká byla moje cesta za vysněnou kanceláří.

Naučmese? To je ten portál pro lidi, kteří pečou kváskový chleba?

Portál Naučmese pro mě před rokem a něco nebyl neznámým pojmem. Ale dlouho jsem přemýšlel, zda má smysl si s ním něco začínat. Z nějakého důvodu se mi do hlavy zapsal jako katalog různých kurzů měkkých dovedností a domácích činností, s nespočtem všelijakých koučů, ale rozhodně ne jako místo technicky orientovaných školení.

Je tedy fakt, že technické kurzy jsou tu spíše v menšině, ale jsou tu. Místo Drupalu a Symfony jsem se rozhodl vyzkoušet spolupráci na kurzu, který by začátečníkům a méně zkušeným vysvětloval základy a principy SEO. Osnovu jsem měl pro školení svých klientů, kterým jsem dělal weby. Přišlo mi, že tohle téma je pro publik na Naučmese vhodnější.

Portál Naučmese.cz

Z Naučmese odepisují velice rychle a se vším poradí

Pročetl jsem si podmínky spolupráce, napsal svou vizi a ozvala se Maruška s tím, že na začátek bych měl poněkud snížit cenu. Upravil jsem tedy osnovu, aby byl kurz kratší a tím pádem levnější. Mělo to smysl. Počet informací, které na kurzu během půl dne předám, jsou většinou na hranici toho, co jsou účastníci schopni pojmout. Hrnout jim do hlavy více informací by bylo kontraproduktivní.

Za uplynulý rok jsem položil celou řadu dotazů na podporu a vždy mi odepsali maximálně do druhého dne. Ať už se jednalo o nějaká moje nepochopení, nebo organizační záležitosti typu přesun nemocných účastníků kurzů na jiný termín.

Naplnil se mi hned první termín. A i ty další

Celkem mám na Naučmese troje školení. Začal jsem tím SEO a příjemně mě překvapilo, že se mi naplnil hned první vypsaný termín. Ne na maximum, ale tak, aby se mi vyplatil kurzem strávený čas. To jsem opravdu s předsudky o návštěvnících portálu, kteří hledají jen pečení kváskového chlebu, nečekal.

Můj kurz řada lidí navštívila jako svůj první, který si na Naučmese objednali. Propagace na portálu není zadarmo, berou si nějaká procenta z ceny kurzu za každého účastníka, ale i tak jsem spokojen. Vidím totiž, že tu propagaci dělají aktivně. Umístěním kurzu na portál to totiž nekončí. Kluci a holky z Naučmese hodně pracují se sociálními sítěmi a reklamou na nich. Myslím, že svůj podíl si zaslouží.

Pokud si dobře vzpomínám, odřekl jsem snad jeden jediný termín SEO kurzu kvůli malému počtu zájemců. A to jej vypisuji pravidelně každý měsíc. Ve srovnání v GOPASem je to nezvyk, tam mi odpadla řada vypsaných termínů. A o propagaci mých kurzů kromě jednoho letáčku nic nevím. Počítačová škola funguje trochu jinak. I svým zaměřením.

Postupně jsem přidal školení základů jQuery, které už je přeci jen více technické. Tam naplněnost není žádná hitparáda, ale občas se zájemci objeví. Třetí kurz je spíše povídání o tvorbě textů a jejich formě. Napadl mě, když jsem se zamýšlel nad tím, co někteří klienti dávají na své weby. Tento kurz bohužel nikoho nezaujal. Možná jsem jej pojal jako poučující místo poučný, těžko říct.

Peníze chodí v pořádku

Pokud byste zvažovali, jak je na tom Naučmese se spolehlivostí, co se plateb lektorům za uskutečněné kurzy týče, je to v pořádku. O své peníze můžete požádat ihned po skončení kurzu, což vám také připomene automaticky zaslaný e-mail. Vybranou částku vidíte průběžně v administraci. Někdo z Naučmese vám ji vždy potvrdí a poté jim e-mailem pošlete svou fakturu. Peníze odesílají vždy v rámci splatnosti faktury.

Nějaké mouchy bych na Naučmese také našel

Aby bylo jasné, jsem se spoluprací s portálem Naučmese zcela spokojen. Pokud budu rýpat, samozřejmě najdu pár drobných ale. Nejde však o nic zásadního, co by se týkalo průběhu spolupráce.

Občas mi trochu vadí, že v administraci není možné přesouvat lidi z jednoho termínu na jiný. Do editoru s obsahem kurzu nelze vložit formátovaný text ze schránky z Wordu, formátování se ztratí. Na druhou stranu administrace získala za ten rok řadu nových funkcí. Tvůrci webu na ní tedy zjevně průběžně pracují, což je třeba pochválit.

Další ale, se kterým jsem prý osamocen, byla nepovedená akce v rámci týdne sdílení. Lektoři nabízejí své kurzy zdarma. Já od toho čekal, že trochu více zpropaguji kurz o jQuery, získám reference a těmi možná přesvědčím nerozhodnuté budoucí návštěvníky.

Na bezplatný kurz se mi tedy přihlásilo šest lidí. Maximum, které nabízím. Někteří pak přestali komunikovat, takže nějakou dobu zbytečně blokovali kapacitu. Další prý onemocněli a jiní alespoň omluvili svou neúčast hodinu před konáním. Ono, když je něco bezplatné, nenutí vás to tolik k návštěvě, jako když do kurzu investujete.

Ve finále přišli dva účastníci. Referenci jsem nakonec získal alespoň od jednoho z nich, více jak měsíc po kurzu (o to více si ji cením, viz komentář pod článkem). Podle mě tedy spíše neúspěch. Ale podle Adama, zakladatele Naučmese, jsem byl jediný.

A co tedy Drupal a Symfony?

Možná vás napadne, proč tedy na Naučmese nemám žádný kurz pro Drupal. Školím jej vůbec, když jsem skončil v GOPASu? Pravda je taková, že Drupal školím dále, ve firmách a soukromým zájemcům. Veřejný kurz jsem nevypsal z jediného důvodu, a tím je má lenost. Vše ale časem napravím. Úplně stejně to mám se školením Symfony.

Lektor Honza Polzer :-)

Shrnuto a podtrženo, jsem moc rád, že jsem spolupráci s Naučmese započal. Poznal jsem díky tomu řadu zajímavých lidí, kteří mi ve většině případů nechali moc pěkné reference. Jak na kurz, tak na lektora. Pokud tyto řádky čtete, díky vám!

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ahoj Honzo, referenci na kurz z týdne sdílení jsem ti dal až po měsíci, protože se mi podařilo o víkendu po kurzu si zlomit obě ruce. Dal jsem si pak od všeho oraz, moc nešlo nic delat. Jak jsem se dal do kupy, tak jsem to dotáhl hned. S pozdravem Tomáš Drdla

Profile picture for user Jan Polzer

Ahoj, tak to mě moc mrzí, teď jsem trochu za idiota. Bylo mi divné, že by to někdo poslal až po měsíci. Ani jsem to už nečekal, tak o to více si toho vážím, vzhledem k situaci. Držím palce, ať se ruce dají dohromady.

návštěvník

A co ten kurz pečení kváskového chlebu? Zkusil jste nějaký? Ono to možná vypadá jako prča, ale z dlouhodobého hlediska má kváskový chléb výrazný vliv na postavu a celkové zdraví. http://dobreazdrave.cz/hubnuti-s-kvaskovym-chlebem/ a není potřeba jen sledovat kurzy, mnohdy stačí si něco o tom přečíst. A samozřejmé začít na tom pracovat ;) Když má člověk jako já o 15 kil méně, líp se i jezdí na kole po kopcích :)

Profile picture for user Jan Polzer

Nebyl jsem tam, já jsem kuchyňské nemehlo. Ale mohu potvrdit, že doma dělaný chleba je úplně o něčem jiném, jak jsem na vlastní břicho zkusil u kamarádky.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru