Statping: nejlepší hostovaná aplikace pro monitoring webů?

Jak sledujete dostupnost svých webů? Tipuji, že pomocí nějaké freemium služby s pětiminutovým intervalem, nebo naopak drahým profi řešením. Uvažovali jste nad vlastní hostovanou aplikací? Mám tip na jednu s přehledným rozhraním, spoustou možností a snadnou implementací.
reklama

Proč sledovat web? Jednoduše proto, že web, který neběží, nevydělává a neplní jiný svůj případný účel. Dlouhé roky používám službu Uptimerobot, chvíli jsem si hrál s hostovaným projektem PHP Server Monitor. Vyzkoušel jsem i Statusdroid. Každé z těch řešení má nějaké plus.

Ale nedávno jsem narazil na aplikaci Statping napsanou v jazyce Go. Už mám s řešeními na této platformě kladné zkušenosti, konkrétně používám GIT repozitář Gogs a jeho fork Gitea. Je to vždy lehké, rychlé řešení a obvykle s pěkným rozhraním. Statping není výjimkou.

Statping

Instalace Statping

Aplikace je napsána v jazyce Go, takže ji stačí překompilovat a spustit ve vašem systému. Já jsem využil oficiální Docker image postavený na Alpine Linuxu. Složku /app mám mapovanou na hostitelský systém kvůli případným upgradům aplikace. Jsou v ní konfigurace a také SQLite databáze s daty.

Pokud dáváte přednost klasickým databázím, pak si při instalaci Statping zvolíte mezi MySQL a Postgresem. Instalace proběhne včetně ukázkových měření služeb Google a GitHubu. Ty stačí v nastavení smazat a můžete začít plnit vlastní.

Po instalaci, a to i opakované, se mi Statping zadrhl s točícím se kolečkem. Nevadí. Stačí přejít na adresu /login, zadat přihlašovací údaje zvolené při administraci a můžete Statping začít používat.

Mimochodem, uživatelských účtů lze mít samozřejmě více. Zároveň odlišujete, kdo bude administrátorem aplikace a kdo bude moci jen koukat.

Přehled služeb

Jednotlivé weby se zadávají na stránce Services. Nejprve doporučuji vytvořit skupiny. V mém případě jsou to například „Moje weby“ a „Weby klientů“. Každý web, který chcete sledovat, pak zařazujete do některé ze skupin, které pak jsou graficky odděleny v jednotlivých přehledech.

Statping

Důvod, proč se tato část jmenuje Services a ne Websites, je prostý. Statping vám totiž nesleduje pouze HTTP s metodou GET, tedy běžné načtení webu. Lze s ní sledovat i komunikaci na TCP, UDP, gRPC a ICMP ping. U webů navíc volíte mezi metodami GET, POST, DELETE, PATCH a PUT.

Jsou tu různé vychytávky:

 • url adresa monitorovací podstránky pro danou službu
 • veřejné zobrazení monitoringu nebo jeho ukrytí jen pro přihlášené uživatele
 • interval kontroly
 • timeout požadavku
 • http hlavičky a očekávaná odezva v podobě HTTP kódu a regexu stavové odpovědi
 • kontrola SSL certifikátu, což mimochodem neuměl zmíněný PHP Server Monitor
 • použití TLS certifikátu
 • notifikace s nastavením maximálního počtu opakovaní

Na tak jednoduchou aplikaci to myslím není vůbec špatné.

Nástěnka a detaily měření dostupnosti webů

Výsledky měření vám Statping zobrazuje hned v několika podobách a na několika místech. Výchozí je uvítací stránka aplikace. Zobrazuje čárky pro posledních devadesát dní a červeně na nich zobrazí, pokud měla daná služba v tu dobu jakýkoli výpadek. Rovněž uvidíte, jak je na tom v danou chvíli.

Statping

Trošku mi vadí, že červeně se označí i případ, kdy web neodpovídal dostatečně rychle. Na druhou stranu, od toho je možnost upravit timeout odpovědi a pokud web reaguje pomalu, je třeba to nějak řešit.

Pod přehledem dlouhodobé statistiky uvidíte grafy s vývojem rychlosti odezvy. Každou službu lze rozkliknout do detailu na její samostatnou stránku, kde uvidíte historicky naměřenou latenci a zaznamenané výpadky.

Administrační stránka Dashboard zase zobrazuje aktuální stav všech sledovaných služeb ve formě dlaždic s naměřenou odezvou. Další rychlý přehled podobný tomu z titulní strany najdete na stránce Services.

Statping

Široké možnosti upozornění na výpadky webu

Silnou stránkou Statping jsou možnosti upozorňování, které kromě klasického mailování zahrnují Slack, Discord, Telegram, Twilio a další komunikátory, zavolání Webhooku a také notifikaci do aplikace v mobilním telefonu. Tu stačí s webovým rozhraním spárovat pomocí QR kódu.

Statping

Další postřehy

Statping obsahuje rovněž RESTFUL API, takže měření služeb do něj můžete ládovat i vzdáleně, stejně tak z něj načtete zjištěné údaje. Zatím jsem nenašel nic, co by mi zde vyloženě chybělo. Snad jen spárování jednotlivých služeb nebo skupin s uživatelskými účty. Statping by pak byl výrazně univerzálnější. Zkuste a uvidíte sami.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

 • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
 • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru