Seznamte se: Backdrop, zakonzervovaný Drupal 7 pro méně zkušené programátory

Nová generace Drupalu, tedy Drupal 8, zásadním způsobem mění svoji kódovou základnu. Je postavena na v zahraničí oblíbeném PHP frameworku Symfony 2, mění své API, šablonovací systém a zpříjemňuje administraci.

Parta programátorů si ale řekla, že tento pokrok vidí nerada, vzala stávající Drupal, v podstatě jej zakonzervovala, přidala Views, Administration menu a Layouts a vytvořila z toho fork. Backdrop tedy můžete brát jako mírně vylepšený Drupal 7. Může něčím konkurovat? Přiznám se hned na začátku, že můj postoj vůči projektu Backdrop je kritický. Nerad vidím, že se komunita okolo Drupalu tříští. Je pravda, že z pohledu programátora bude Drupal 8 velká změna a spousta lidí ji bude vnímat negativně. Nepochybně je Drupal 8 po stránce vývoje nových modulů nebo témat vzhledu složitější. I když ne o tolik. Především je ale jiný a v každém spolku se najde několik lidí, kteří prostě brojí proti změnám. ## Jste pro pokrok nebo zakonzervovávní stávajícího stavu? Backdrop zůstává na úrovni Drupalu 7. Dále rozvíjí jeho kód, ale nepřechází na nový framework, drží se již zavedeného způsobu tvorby modulů a témat vzhledu. To bych chápal. Ovšem nevidím tu žádnou přidanou hodnotu. Drupal 8 bude mít kromě změn ve svém API změny i pro běžné uživatele. Namátkou přímou editaci textu bez nutnosti otevírat editační formulář. Zabudovaný vizuální editor (konečně). Promakanou podporu pro responsivní weby. A řadu dalších vylepšení. Backdrop však ustrnul. Je to prostě zakonzervovaný stav, v jakém je nyní základní, holá instalace Drupalu 7. Tedy nečekejte zde ani žádný vizuální editor ani jiné vylepšení pro uživatele. Abych ale nekřivdil, změny tu jsou. Backdrop má zabudované [Views](https://www.drupal.org/project/views), [Administration menu](https://www.drupal.org/project/admin_menu) a [Layouts](https://www.drupal.org/project/layout). Kvůli poslednímu jmenovanému se mění práce s bloky. Jinak mi na první pohled přijde vše, jako v Drupalu 7, což znamená, že pro reálné použití je opět potřeba tam přidat několik dalších modulů. Pokud se vám již dostupná vývojová verze Backdrop nechce instalovat, koukněte na asi čtvrthodinovou prohlídku Backdropu, kterou jsem připravil. Dodám, že uvedení finální verze je naplánováno na 15. ledna. Více o projektu najdete na jeho oficiální stránce [backdropcms.org](https://backdropcms.org/).

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Autoři Backdropu se vyjádřili, že nechtějí konkurovat D8 (který zčásti napsali sami ještě před forkem), ale chtějí cílit na jinou skupinu - majitele malých webů, pro které by přechod na D8 znamenal příliš velkou změnu. Nejde jen o to, že vyžaduje čas a úsilí pro pochopení nových konceptů, ale také v podstatě nepočítá s tím, že by byl provozován na sdíleném hostingu.

Profile picture for user Jan Polzer

No, já bych se nebál toho, že Drupal 8 nepojede na hostingu, byť je napsaný s využitím Symfony. To jejich cílení přesto nechápu. Drupal 7 bude udržován ještě X let, stejně, jako je nyní udržována šestka. A to je obvykle za životností většiny malých webů, které navíc často ani neřeší bezpečnostní aktualizace.

A ta doba bude dostatečně dlouhá na to, aby se s novou verzí Drupalu tvůrci webu seznámili.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru