Webový prohlížeč Opera patří k těm méně používaným prohlížečům, přestože se jej jeho tvůrci snaží „nabušit" nejrůznějšími funkcemi a vychytávkami, které jinde nenajdete. Naposledy to bylo například neskonale jednoduché sdílení souborů pomocí funkce Opera Unite. Viz podrobnější článek Opera 10.10 v deseti detailech.
Lidé stojící za Operou však nezahálí, a svůj prohlížeč stále vylepšují. Nejenom funkcemi. Také kvůli tlaku z Opery přidal Microsoft do Windows tzv. Ballot screen, tedy aktualizaci systému KB976002 přidávající uživatelům okno s výběrem výchozího prohlížeče. Opera díky tomu údajně zaznamenala nárůst stažení svého prohlížeče.
Opera 10.50 si každopádně zaslouží vaši pozornost nejenom proto, že je nabízena skrze výběr prohlížečů ve Windows. Novinky v této verzi se dotknou jak uživatelů prohlížeče, tak tvůrců webových stránek.
Opera 10.50 bez programové nabídky
První změnou, které si nepochybně všimnete ihned po instalaci Opery 10.50 a jejím spuštění, je absence klasického menu. Programová nabídka se ukryla a přetransformovala do podoby rozbalovací nabídky vyvolávané červeným tlačítkem O umístěným v levém horním rohu okna programu. Najdete v něm nejdůležitější funkce pro práci se stránkami a sadu položek pro zobrazení doplňkových funkcí prohlížeče - záložek, historie, stahování, Opery Unite a dalších.
Opera 10.50
Opera 10.50 nicméně nabízí přepínání mezi režimem s tlačítkem O a programovou nabídkou. Stačí klepnout na tlačítko O nebo případně později do nabídky Soubor a na funkci Zobrazit lištu s menu.
Integrace Opery do Windows 7
Opera 10.50 také plně podporuje novinky ve Windows 7, konkrétně Aero Glass, čili průhlednost hlavních částí dekorace okna programu, Aero Peek - zprůhlednění plochy programu při zobrazení jeho rámečků a především jump listy. Stačí na tlačítko Opery na hlavním panelu Windows 7 klepnout pravým tlačítkem myši a rychle se dostanete k oblíbeným stránkám a některým úlohám.
Opera 10.50 ve Windows 7
Opera Carakan pro zpracování JavaScriptu
V Opeře 10.50 vývojáři vyměnili celou řadu komponent a údajně dosáhli zrychlení celého prohlížeče až o více než 1000 %. Pravdou zůstává, že při běžné práci s Operou, jako je čtení pošty přes webové rozhraní a prohlížení článkových webů tuto změnu nijak viditelně nepocítíte. Alespoň dle mé zkušenosti.
Každopádně Opera Carakan, jádro pro zpracování JavaScriptu, který je dnes nedílnou součástí většiny webových stránek, podporuje kešování zkompilovaných programů, čímž snižuje velikost obsazené paměti. Jádro Opera Carakan není závislé na použité platformě, obsahuje JIT kompiler a řadu dalších zajímavostí. Podrobněji viz Carakan Revisited.
Renderovací jádro Opera Presto 2.5
Z hlediska běžného zobrazování webových stránek je zajímavější základní renderovací jádro Opera Presto, které se stará o zobrazení samotné webové stránky. Opera 10.50 obsahuje jádro Opera Presto ve verzi 2.5, které přináší následující vylepšení:
- Podpora HTML 5 a elementů <video> a <param>
- Podpora visibility: collapse vCSS 2.1
- Podpora kulatých rohů, pozadí, rámečků, 2D transformací a přechodů vCSS3
- Vylepšení pro obrázky SVG vpodobě vlastnosti buffered-rendering, vkládání textu, APNG a GIFů do SVG
Grafická knihovna Opera Vega
Novinkou je v Opeře 10.50 také grafická knihovna Opera Vega, která vykresluje veškerou grafiku zobrazovanou v prohlížeči. Postará se tedy i o kulaté rohy, stínování, animace a další. Obsahuje vylepšenou podporu pro SVG a HTML5.
Anonymní brouzdání
Podobně jako v jiných webových prohlížečích už najdete anonymní brouzdání také v Opeře 10.50. V tomto režimu nejsou do počítače ukládány žádné informace o vámi navštívených stránkách, ani dočasné soubory. Režim anonymity aktivujete stiskem tlačítka O a funkcí Listy a okna >> Nový soukromý list nebo Nové soukromé okno.
Opera 10.50 a anonymní brouzdání
Další změny v Opeře 10.50
Opera 10.50 přináší řadu nových miniaplikací, včetně jejich možnosti odebírání z počítače prostřednictvím ovládacích panelů ve Windows, podporuje integraci s akcelerátory stahování a další vylepšení. Jejich kompletní seznam najdete v přehledu změn.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář