Ohlédnutí za DrupalCon Prague 2022: Drupal zpět blíže k hobíkům

Mezinárodní setkání komunity okolo redakčního systému Drupal se po letech vrátilo do Evropy a první sraz proběhl v Praze. Přes 1200 účastníků si vyslechlo, kam bude Drupal dále směřovat a probrali zajímavosti okolo celé platformy.

Akce probíhala od úterý do pátku v prostorách pražské O2 arény. Kromě několika keynotes, včetně té od původního autora Drupalu Driese Buytaerta, nabídla přednášky v několika pásmech určených vývojářům, webmasterům i agenturám. Program doplňovala prezentace sponzorů a dalších firem na řadě stánků v konferenčních prostorech.

DrupalCon Prague 2022

Organizace na jedničku. Až na web a aplikaci

Prostory pro konferenci vybrali organizátoři velmi dobře. Sjízdné MHD (tramvaj i metro), účastníci navíc dostali průkazku na bezplatné MHD po celou dobu konference. Šatna umožnila odložit si bundy a zavazadla. Stravování bylo vegetariánské, oběd lehký, komu chybělo maso, mohl sáhnout po rybě.

Pokud bych měl něco vytknout, tak snad jen přehlednost programu. Weby DrupalConu kritizuji dlouhodobě. Tím, že se některé přednášky překrývají a jejich přehled je uveden v seznamu pod sebou, velice špatně se v nich orientuje. Nepomůže tomu ani speciální konferenční aplikace, která často padá, hlásí problémy s certifikátem a označit v ní přednášku, kterou chci navštívit, je záležitost dlouhých sekund. Aneb jak říkal jeden z vystavovatelů: worst app ever.

Naopak potěšil maskot konference, český Krtek. Pojďme se podívat na hlavní body přednášek, které jsem navštívil. Je to samozřejmě jenom výběr, nebyl jsem u všeho.

DrupalCon Prague 2022

Úvodní keynote se zástupci Drupal iniciativ

Vůbec první přednáška konference DrupalCon Prague 2022 přivedla na pódium hned několik řečníků, kteří nás seznámili s několika iniciativami ve vývoji Drupalu. Lauri Eskola ukázal vylepšený dialog pro práci s inline obrázky v novém CKEditoru 5. Zmínil, že editor je už v současné verzi Drupalu stabilní, v Drupalu 10 bude výchozí a je čas upgradovat rozšiřující moduly pro něj

Leslie Glynn povídala o modulu Project Browser. Umožní vám instalovat moduly přímo z administrace Drupalu. Nyní je pešek na straně tvůrců modulů, aby přidali pěkná loga a smysluplné úvodní popisky. Gábor Hojtsy představil Project Update Bot. Ten pravidelně prochází projekty a generuje patche pro ulehčení upgrade modulů pro Drupal 10.

Neil Drumm mluvil o integraci GitLabu do vývoje Drupalu a jeho modulů. Do nového prostředí pro práci s kódem se přesunuje celý vývoj, na drupal.org zůstanou informační stránky projektů. Postupně to bude znamenat i konec patchů. Marine Gandy představila novou iniciativu pro přechod lokalizačního serveru z Drupalu 7 na devítku.

Alex Pott přišel mluvit o distribucích a receptech. Iniciativa s nimi spojená si klade za cíl snadnější vyhledávání distribucí, které nyní spíše stojí tiše v koutě. Recepty ve formátu YAML by mohly rychle popsat nastavení webu, instalovat moduly, nastavení i vytvořit obsah. Inspirují se recepty ze Symfony Flex.

Ted Bowman představil modul Automatic Updates. Ten je už ve stabilní verzi, podporuje instalace na Composeru i modul Project Browser.

Layout Paragraphs – příjemnější práce se sekcemi stránky

Modul Layout Paragraphs určený pro uživatelsky příjemnější práci s Paragraphy představil Justin Toupin. Přidává do administrace nové rozhraní ve formuláři, ve kterém s paragraphy pracujete ve vizuálním režimu. Přitom je s nimi stále kompatibilní a jednoduše jej zapnete nad existujícími prvky stránky. Měl by mít i podporu lokalizace s výjimkou builderu na frontendové části webu, která je zatím experimentální.

CKEditor 5

Wiktor Walc z CKSource, společnosti stojící za vývojem CKEditoru, představil novinky v páté verzi. Věděli jste, že CKEditor 5 je kompletně přepsaný a znovu postavený? To je důvod, proč se nyní ve světě Drupalu tak řeší. Přináší spoustu výzev. Navíc bude v Drupalu 10 nikoli jako výchozí, ale samozřejmě jako jediný přímo v jádře. Tato přednáška ukázala nové řešení pro práci s obrázky a odkazy, náhledy blokových stylů, možnost použití markdownu, která ale zatím v Drupalu není, stejně jako transformace (např. (c) na ©). Zajímavé byly i prémiové vlastnosti, pro které existuje v Drupalu speciální modul. Zajímavě řešené jsou třeba revize.

Driesnote – zpět s Drupalem k hobby vývojářům

Hlavní přednáška DrupalCon Prague 2022 byla samozřejmě ta, se kterou přišel Dries Buytaert. Vzpomínal na začátky a pro odlehčení zmínil křeslo po rodičích, na kterém vznikaly první verze systému a které si později převezl do USA.

DrupalCon Prague 2022

Drupal vidí jako skvělý nástroj umožňující zachovat si každému svou kontrolu nad daty. Kolik fotoslužeb, které si pamatujete, zaniklo? O kolik profilů na sociálních sítích přišly lidé i větší společnosti? S vlastním webem se vám to nestane (dodal bych, že pokud se o něj budete starat). Nemluvě o tom, že sociální sítě sledují vás i vaše čtenáře, kamarády, příbuzné.

Dries je občas frustrovaný z toho, že propagace Drupalu není taková, jaká by mohla být. Je to přitom výkonná platforma pro tvůrce webu. Navíc Drupal splňuje současný trend composability.

Většina agentur pracujících s Drupalem hlásí růst. Drupal podporuje i velké světové organizace a firmy. Viděli jsme značky AMD, Pfizer, Nasdaq, Harvard, Beatles, NASA, Japan Airlines, Peking 2022, Bruno Mars a další. Díky nim všem má Drupal i velký dopad na společnost.

Na Drupalu je řada skvělých věcí, které občas neumíme jako komunita zpropagovat navenek. Dries má občas pocit, že dostatečně rychle neinovujeme a rozpovídal se o příčinách. Jednou z nich je i zodpovědnost mít vše kvalitní na úkor rychlosti inovací. K rychlejšímu vývoji by nyní měl pomoci přechod na GitLab.

Následovala ukázka využití Project Browseru, kdy majitelka psího salonu nainstalovala Drupal přes Composer, moduly přidala přes Project Browser a s využitím Drupal Rectoru jednoduše upgradovala Drupal přes příkazový řádek. Až se mi této historce nechce věřit.

Každopádně z mého pohledu je implementace správy externích modulů a možnost automatických aktualizací to, co by k Drupalu mohlo přivést opět více méně zkušených webařů. Neuzavírejme si Drupal pro skupinku vyvolených. Nijak to přitom nevylučuje současné workflow pro vývoj. Názory jsem slyšel kladné i rozpačité.

Po vydání Drupalu 10, který by měl přijít během prosince, se vývoj opět zaměří na inovace. Headless. Uživatelská zkušenost pro práci s obsahem. React, Svelte nebo Vue v jádře? Více Symfony. Menší jádro a recepty. Některé tyto iniciativy už přitom začaly.

Přednášku si můžete pustit ze záznamu:

DDEV a moje první BoF

Můj aktuální stack tvoří na lokále instalovaný Apache + PHP + MySQL, virtuální server a samozřejmě Git (Gitea a Drone v Dockeru na NASu). Chtěl jsem se inspirovat a navštívil neformální session označovanou na konferencích jako BoF (Birds of a Feather sessions). Tato se týkala open source nástroje DDEV pro rychlejší vývoj PHP projektů na lokále. Dali jsme dohromady malé kolečko vývojářů, představili se, nastartovali své laptopy a začali instalovat. Sám bych se k tomu nedokopal. Sezení vedl Randy Fay.

Gin jako vylepšené téma vzhledu administrace

Už v současné verzi Drupalu 9 je administrační téma vzhledu Gin označeno jako zastaralé a výchozím je Claro. V Drupalu 10 navíc Seven zmizí úplně a bude k dispozici jen jako contrib projekt. Jakkoli je Claro modernější a dbá více na přístupnost, mám s ním problém, že neuvěřitelně plýtvá místem.

A to je příležitost pro téma vzhledu Gin. Povídal nám o něm Sascha Eggenberger. Od minulého představení opravili 30 chybiček, provedli drobné změny v designu a písmech, vylepšili kód i tmavý režim. Aktuální verze je oproti alpha37 menší o 81 kB v CSS a JS. Tmavý režim se aktivuje automaticky dle nastavení počítače. Sekundární lišta pro frontend zobrazuje odkazy z tabů (editovat, smazat, revize…). Nové ikonky.

Vývojáře bude zajímat možnost použít vlastní CSS a extendovat knihovnu, aniž by bylo nutné vytvářet child theme. Zajímavým vylepšením je dashboard, sbalitelný boční panel, nechybí podpora klávesových zkratek a několik režimů hustoty zobrazení. Vývojáři pracují na plné podpoře v Drupalu 10 a odebrání závislosti na jQuery.

Digitalizace v Estonsku

Nejen pro DrupalCon je typické, že se v rámci keynotes objeví témata, která s tématem konference souvisí jen okrajově nebo vůbec. Povídání o dalších velkých věcech pro digitální společnosti a o tom, jak probíhá digitalizace v tomto směru velmi progresivním Estonsku, povídal Taavi Kotka. Bez této keynote bych se obešel, ale našel jsem si v ní několik zajímavých momentů.

Tvorba témat vzhledu pro Drupal 10

Lauri Eskola a Mike Herchel se ujali povídání o tvorbě témat. Drupal má pro frontend kodéry poměrně vysokou vstupní bariéru. Často očekávají, že jim stačí HTML, CSS a JS, ovšem znalostí pro tvorbu vzhledu v Drupalu je zapotřebí násobně více.

Jistým zjednodušením by tak v Drupalu 10 měl být StarterKit. Ulehčí začátek, pomůže nezapomenout na specifické Drupal věci jako taby, messages, náhledy a podobné prvky, které tvůrci témat často přehlížejí.

Dalším ulehčením bude zajisté zapnutí debug režimu přímo z administrace. Zaujaly mě funkce a filtry pro přidání návrhů názvů šablon, přidání a odebrání tříd, nastavení atributů, zobrazení hodnot (podobně jako Twig Field Value) nebo dumpování ala Symfony (jako to umí Twig VarDumper).

Stoprocentně využiju Single File Components s možností napojit konkrétní CSS a JS přímo v twigové šabloně bez nutnosti pro to vytvářet knihovnu.

Na závěr nám oba přednášející ukázali nastartované změny v odebírání floatů v CSS ve prospěch moderního řešení layoutů, responsivní Views Grid, off canvas dialog a další.

Twig Extensions

Michael Brauner povídal o tom, jak coby Symfony vývojář tři roky v Drupal nepoužil žádnou preprocess funkci, ale na každém projektu chystá Twig Extensions. Přijde mu to více jako řešení ze Symfony. Zmínil také moduly Twig Tweak, Bamboo Twig a Twig Query.

Drupal coby serverless

Robert Slootjes povídal o tom, jak se rozhodl vyzkoušet Drupal na serverless řešení Amazon Lambda. Výsledek přednášky: ano, jde to, ale provoz Drupalu v takovém řešení ideální není. Pokud vás zajímá problematika serverless PHP aplikací, mrkněte na web bref.sh.

Kdy použít políčka a kdy ne

Přednášku jsem nestihl celou, ale týkala se různých situací a případů, kdy použít pro tvorbu vícepolíčkových polí moduly jako Paragraphs nebo Double Field a kdy si raději napsat vlastní modul na míru. Tiago Simoes zmínil konkrétní řešení při vývoji webu pro CEFRL. Tip na modul: Configuration Inspector.

CKEditor 5 v Drupalu

Tato přednáška se na rozdíl od podobného tématu v předešlých dnech netýkala editoru samotného, ale jeho začlenění do Drupalu. Lauri Eskola zmínil, že pětka bude jediným editorem v jádře Drupalu 10. Pokud byste potřebovali z nějakého důvodu čtverku, třeba proto, že nezvládnete přepsat vlastní moduly pro spolupráci s novým editorem, tak CKEditor 4 bude žít jako contrib modul.

Z pohledu administrace vás bude zajímat, že povolené HTML značky se v CKEditoru 5 už ručně nenastavují, ale aktivují se automaticky dle povolených tlačítek a pluginů v editoru. Potřebujete-li zapisovat něco ručně, pak použijte editaci zdrojového kódu v editoru.

Z pohledu vývojářů tu máme nově schéma definující povolenou modelovou strukturu značek a jejich atributů u každého pluginu. Tip: CKEditor 5 Inspector.

Core Web Vitals

V rámci otevřeného pódia měli krátká vystoupení také někteří sponzoři a vystavovatelé. V tomto případě došlo na povídání o Core Web Vitals a rychlosti webu. Zástupce Google ukazoval Lighthouse a ke konci došlo na představení lazy loadingu nastavitelného přímo v jádře Drupalu.

Keynote o růstu podnikání

Pokud jsem dobře koukal, Pavlína Louženská byla jediná česká přednášející na celé konferenci. Její přednáška patřila k těm, které s Drupalem vlastně ani nesouvisí. Na druhou stranu se týkala růstu firem a většina vývojářů v nějaké firmě pracuje nebo s nějakou spolupracuje. A na konferenci byli i majitelé agentur.

Svěží přednáška s perfektní angličtinou. Pavlína sypala z rukávu jedno číslo z nějaké studie za druhým, až jsem si říkal, jak to celé může znát z paměti. Čtecích pomůcek jsem si z dálky nevšiml. A protože sám jsem hlava děravá, skoro jsem neměl čas zvednout hlavu od svých poznámek, kam jsem si to tak tak stíhal poznačit.

Pár bodů, které mě zaujaly: komunikujte ve firmě z očí do očí alespoň dvakrát měsíčně. Ne ve formě reportů pro šéfa, ale formou setkání. Dělejte si zpětnou vazbu. Líbí se mi, nelíbí se mi. Pozor na přepálenou komunikaci (kdy se pak nedostanete k ničemu jinému).

Najměte si HR. Nejpozději od pěti zaměstnanců. Žádný hiring a firing, ale learning a development. Víte, že seniorní pracovníci vydrží čekat na potvrzení 50 dní, zatímco generace Z dva týdny? A že techničtí pracovníci nesnášejí meetingy? Že ženy se přihlásí o práci, pokud splňují všechny požadavky, zatímco muži se hlásí, i když vyhovují jen na 60 %? Mějte zaměstnance šťastné, zapojte diverse team.

Tesal bych do kamene. Komunikujte produkt, splnění snu a potřeby zákazníka, nikoli to, že mu postavíte web nebo appku. Příklad: Slack se na začátku prezentoval nikoli jako chatovací program, ale jako úspora 75 % mailů.

Specifikujte cílovku. Ženy 20 až 80 nejsou cílovka, ale anonymní masa. Konkretizujte. Před B2B a B2C upřednostněte lidi, nikoli firmy.

Ecommerce prý nyní roste tak rychle, že během 3 měsíců je růst srovnatelný jako za posledních 10 let. Sledujte udržitelnost, hlasové ovládání a vzdálenou práci.

Zakladatelé společností jsou dvakrát náchylnější k vyhoření. Spalte projekty, které vám neslouží a jen vás drží na místě. Podobně to dělá Google.

A v neposlední řadě, bavte se jako vedoucí se svým týmem, jak dlouho chtějí ve firmě zůstat a co případně plánují, pokud firmu chtějí opustit.

Po každé přednášce byl prostor na dotazy a v případě Pavlíny bych vypíchl jednu věc k zamyšlení. Mluvila o tom, jak se vyrovnává s trémou (prostě je na pódiu někdo jiný) a jaké byly její první přednášky. Dorazila na nějakou akci, kde si ji pletli tuším s obsluhou přes kafíčko a následně ji uvedli jako ženu za zástupem mužů. Nikoli z pohledu toho, co tam bude přednášet nebo za koho a z jaké pozice tam vystoupí. Tak snad jsme o pár let dál.

Drupal komunita si žen váží. V souvislosti s předchozím odstavcem bych rád zmínil nové ocenění Women in Drupal Award. Přestože jsem dal přednost vývojářským věcem, tak gratuluji Stelle Power, Cristině Chumillas a Surabhi Gokte k ocenění.

DrupalCon Prague 2022

Drupal 10 z pohledu vývojáře Symfony

Nicolas Grekas je jedna z výrazných postav v Symfony a na DrupalCon Prague povídal o propojení s Drupalem. Redakční systém nevyužívá všechny součásti Symfony, ale jen jejich část. Seznámil publikum s tím, jak je Symfony designováno pro snadné upgrady, že slibuje zpětnou kompatibilitu a průběžné upgrady.

Symfony podporuje PHP 8.2 od verze 4.4, počínaje Symfony 5.4 pak podporuje nové vlastnosti jazyka. Symfony 6 zahazuje deprecated věci a 6.1 už používá moderní syntaxi PHP.

Nový release Drupalu je vždy měsíc po vydání Symfony. V květnu a listopadu.

Drupal 10 bude chtít kvůli Symfony tedy PHP 8.1. Nicolas nám ukázal komponentu Symfony String, která v Drupalu sice je, ale využívá ji jen konzole. Krásně se s ní krátí Unicode řetězce, případně lze využít pro slugger. Dále jsme viděli správu procesů v Symfony, routování, HttpFoundation, HttpKernel, DependencyInjection a ukázku konkrétního modulu pro web kavárny, který Nicolas stavěl.

Čím by se Drupal mohl u Symfony inspirovat? Zmenšit objem YAML souborů pro služby.

Gutenberg v Drupalu

Editor, na kterém je založen WordPress, přenesený do světa Drupalu? Proč ne. Thor Andre Gretland a Marco Fernandes ukázali, že to nejenom jde, ale jaké má takové řešení výhody. Tou největší je dle nich uživatelská zkušenost. Připravili si ukázku práce s patterny, tedy znovu použitelnými celky stránky.

Následovala ukázka dynamických bloků, duotone filtrů a formátování obrázků. Gutenberg pro Drupal samozřejmě vytváří obrázky dle stylů a jejich cacheování v Drupalu. Pro práci s daty například v decoupled řešení je třeba parsovací funkce.

Nyní do JSON:API chodí celé HTML s poznámkami, podle kterých se Gutenberg orientuje, do budoucna vývojáři plánují, že výstup v JSON už bude strukturovaný dle bloků editoru a jejich hodnost. Následovala ukázka vývoje bloku pro Gutenberg v Drupalu s pomocí Laravel Mix. Tedy v PHP, bez Reactu.

Playwright

Petar Bašić předvedl ukázku testování webů s pomocí nástroje Playwright, na který v jejich firmě přešli z Behatu. Pěkná přednáška, ale nemám k ní další poznámky. Doporučuji nástroj vyzkoušet.

Partnerství mezi agenturami

Chris Teitzel měl přednášku o tom, jak stavěl svou agenturu a spolupracoval s dalšími profesionály. Stavět agenturu není snadné. 50 % nepřežije prvních pět let, 70 % pak prvních 10 let. Spolupráce mezi agenturami nesmí probíhat v režimu my vs oni.

Poznejte svou agenturu. Zaplňte díry ve svém týmu, ne každý umí všechno. Partnerství musí mít otevřenou komunikaci a vyjasněné role. Cílem musí být úspěch obou firem, ne jedné z nich.

Co na takovou spolupráci řeknou klienti? Jak se budou tvářit, že jim píší lidé z různých mailových adres/firem? Vše jim na rovinu dopředu řekněte. Že využíváte experty na různé věci a pomůže to lepšímu výsledku. Každopádně se ale snažte udržovat jeden primární kontaktní bod.

Benefity spolupráce agentur jsou jasné, co se týče výzev, tak jako největší vidí Chris nastavení komunikace a sladění různých nástrojů, které firmy používají (zmínil, tuším, Trello vs Jira).

Na shledanou ve Francii

Kromě přednášek jsem se na konferenci potkal s řadou kolegů z oboru, poznal nové známé, strávil čas s těmi starými i mimo přednášky. Vyzkoušel jsem řadu nástrojů (kromě DDEV například Platform.sh) a využil možnosti popovídat si o nich přímo na stáncích. Vyšplhal jsem na druhé místo v jednoduchém kvízu znalostí na otevřeném pódiu a získal nějaké drobnosti od Pantheonu. Mimochodem první byl Miro Michalička ze Slovenska.

DrupalCon Prague 2022

Co se účasti týče, z 1200 lidí byly nejpočetnější sousedé z Německa, následovaly USA a Velká Británie. Čechů a Slováků tu bylo poskrovnu, řekl bych maximálně dvě desítky. Chápu, že cena za konferenci je poměrně vysoká. Ale:

  • Můžete získat volný vstup za dobrovolničení a pomoc
  • Vydělte si cenu počtem dní a není to výrazně dražší než jednodenní konference
  • Drupal používáte celé roky zadarmo. Účastí na DrupalConu přispíváte Drupal Association a tím pádem pomáháte udržovat celý vývoj Drupalu. Díky němu můžete být na volné noze nebo mít zaměstnání.
  • Už vůbec nechápu zaměstnavatele, kteří vykládají něco o tom, že novinky v Drupalu jejich zaměstnanci až tak nepotřebují znát. Jak zaznělo na konferenci, víte, že 72 % vývojářů neustále zvažuje změnu zaměstnavatele?

Kdo na konferenci nevyrazil, propásl příležitost pořídit si coby člen českého týmu fotku s Driesem:

DrupalCon Prague 2022

Více jsem toho na konferenci nestihl. Příští akce v regionu bude pravděpodobně v červenci DrupalCamp Vienna 2023. A velký DrupalCon Europe bude v říjnu 2023 ve francouzském Lille.

English version of this article: Looking back at DrupalCon Prague 2022: Drupal closer to the hobby webmasters again?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz