Co mě zaujalo na Google I/O 2021?

Tento týden probíhá velká vývojářská konference Google I/O. Nemám ambice činit kompletní živé zpravodajství, od toho jsou tu jiné weby. Ale zkusím do článku vypíchnout pár věcí, které mě zaujaly na úvodní keynote a v dalších přednáškách.

Konference probíhá online, přednášející jsou buď někde doma či v kanceláři, nebo jako v případě úvodní keynote venku. Na kvalitu zvuku to nemělo vliv, přestože bylo slyšet třeba přelétající letadlo. Google má zvuk v tomto případě profesionálně ošetřený.

Úvodní slovo si vzal Sundar Pichai, šéf Google. Vzpomněl covidovou situaci ve světě a také svou rodnou Indii, která se momentálně s pandemií potýká hodně těžce. Přednášky, tedy minimálně na keynote, jsou tlumočeny do znakového jazyka.

Představení novinek začíná na Mapách Google. Dbáte na ekologii? Potěší vás nalezení ekologické trasy coby alternativy ke stávající nejrychlejší a nejkratší. Zajímavé je také vyhledávání bezpečných tras.

Google slučuje služby a online kancelářské aplikace pod jednu hlavičku s označením Google Canvas. Líbí se mi zjevně snazší přidávání dalších spolupracovníků nejen k dokumentům, vylepšování světla na obrazu z webkamery tak, aby byl lépe vidět obličej nebo videochat dostupný rovnou v editaci dokumentu. Systémy Google by si měly poradit i se zvukovým šumem na pozadí, pokud budete chatovat přes video.

Neříkám, že se mi úplně líbí, ale rovněž mě zaujalo označování slov v dokumentu, které úplně nenaplňují gender inkluzivní jazyk v angličtině. Pokud napíšete místo chairperson slovo chairman (spokesman, policeman…), Dokumenty Google vám jej podtrhnou. V angličtině bezesporu velké téma.

Větší prostor z přednášky ukrojilo povídání o Google Překladači. Za loňský rok se zečtyřnásobilo jeho používání. Nový systém na pozadí se snaží lépe chápat smysl vět, což se pak projeví i při konverzaci s hlasovým asistentem. To nám ukázali na zajímavém konverzačním demu, kde virtuální asistent představoval planetu Pluto poměrně přirozeným jazykem. Využití jistě najde i při hlasovém vyhledávání.

Povídání se točilo o propojení překladače s Google Lens, které se stále zdokonaluje a rozpoznává více objektů na jedné fotografii. Mimochodem, už jste si vyzkoušeli fotografování matematických zápisů s Google Lens?

V dalším povídání jsme se vrátili zpět k Mapám. Díky novému systému pro chápání jazyka LaMDA (language model for dialog applications) budeme moci Google požádat o navigaci skrze cestu s nejlepším výhledem (v přednášce chtěli jet přes hory a vidět panoramata).

Zajímavý byl vstup o TPU v4 (tensor processing unit). Tedy nová výpočetní posila v cloudech Google, která by měla být 2x rychlejší než předchozí generace. Jestli jsem správně pochopil, Gogole se při vývoji soustředí nejenom na výkon, ale také na problém křehkosti těchto čipů, které může snadno poškodit i silnější radiové záření z vesmíru.

Další část pojednávala o bezpečnosti. Zástupci Google mluvili o automatickém mazání vašich osobních dat (samozřejmě ne mailů či dokumentů a fotek) po nějakém intervalu, pokud o jejich odstranění nepožádáte dříve. Ilustroval, jak jsou jejich služby orientovány na soukromí už svým návrhem. Například, že nikdy nepoužívají citlivé údaje typu informace o zdraví pro personalizovanou reklamu. Historie polohy se dá vypnout. Nejen lechtivé fotky uzamknete do speciální složky.

Správce hesel nabídne import přihlašovacích údajů z jiných nástrojů. Upozorňuje na prolomení hesel a nabídne okamžitý přechod do dané stránky, kde si heslo změníte.

Do vyhledávání přichází nový model MUM, který je až 1000x výkonnější než předchozí řešení BERT. Má hlubší pochopení dotazu natrénované na více jak 75 jazycích a rozumí různým modalitám. Google vám tak zvládne například odpovědět, jak se liší výstup na Mt. Adams, který máte za sebou, od výstupu na horu Fuji, kam se teprve chystáte. Stejně tak můžete pomocí Google Lens vyfotit svoje pohorky a zeptat se Google, jestli jsou to body vhodné pro výšlap na Fuji.

Google I/O 2021

3D objekty v rozšířené realitě nově doplňují sportovci. Vyzkoušejte si promítnout, jak vám zacvičí ve vaší oblíbené tělocvičně.

Současná doba je pro šíření nesmyslů a dezinformací jako stvořená. Google s tím bude bojovat tak, že začne ještě více preferovat kvalitní obsah z důvěryhodných zdrojů. Pokud u výsledku hledání klepnete na tři tečky, uvidíte informace o zdroji výsledku. Tento měsíc by to mělo být nasazeno do všech výsledků v anglickém hledání na Google.

Z další várky novinek je zajímavé zobrazení aktuálního vytížení zvoleného místa na mapě. Třeba zjistíte, že na místo nedělního výletu na hrad bude lepší se válet u vody, protože na hradě je hlava na hlavě. Při prohlížení bude mapa reagovat na aktuální čas a podle toho reagovat zobrazením bodů zájmu, které vás v danou chvíli asi zajímají. Ráno to budou kavárny nabízející snídani, v poledne se ukryjí a uvidíte především restaurace s meníčky.

Shopping Graph. Představte si, že přes Google Lens vyfotíte nějaké křesílko a Google bude tento produkt následně preferovat ve výsledcích při hledání produktů. Zkrátka zohlední, co se vám asi líbí. Na YouTube přibude tlačítko pro rychlý nákup produktů z videa. To se bude určitě líbit všem influencerkám, které si patlají krémy na ksicht, točí se v koupelně a následně počítají provize z prodaných produktů. Ve vyhledávači přibude také tlačítko pro sledování ceny produktu.

Google Fotky. Spousta lidí toho nacvaká více, než si následně prohlíží. Google představuje little patterns, kdy na sadě fotek najde malé společné znaky (třeba váš cestovní baťůžek) a podle toho je propojí do vzpomínkového příběhu. Další cool funkce budou určitě cinematic photos. Vyfotíte dvě fotky někoho s odstupem pár sekund, Google doplní snímky pro čas mezi nimi a vytvoří z toho jednoduchou animaci s pohybem. Efektní.

Trápí vás, že ve vzpomínkách se občas objevují lidé, které jste kdysi fotili, ale později byste je nejraději vymazali i za cenu své lobotomie? Pak vás potěší nová funkce Fotek. Tedy ne, váš mozek nechá na pokoji, jen mu uleví, že prostě nabídne označení lidí, které budou generované vzpomínky ignorovat.

Material You místo Material Blue a Android 12. S novou verzí mobilního operačního systému se asi nejvíce pojí změny barviček. Ze svého zařízení tak uděláte omalovánky snadněji než kdy dříve. Google vám přece nebude nutit svou vyladěnou barevnou paletu. Vše si nastavíte v případě zájmu sami, od barviček po velikosti prvků. Už vidím obličeje vývojářů mobilních aplikací. Ale mělo by to jít z pohledu vývoje v pohodě.

Android momentálně běží na 3 miliardách zařízení. Nová verze se bude opět soustředit na soukromí. Například analýza hlasu a převod na text se děje přímo v telefonu, nikoli v cloudu. Nástěnka Privacy Dashboard zobrazí rychlý přehled o tom, které aplikace mají jaké oprávnění.

Podle nějaké analýzy (Gartner?) jsou telefony Pixel a něco od Samsungu nejbezpečnějšími telefony, což samozřejmě zástupce Google hned využil pro potvrzení úspěchu platformy Androidu. Vnímal jsem to jako nevyřčené rýpnutí do Apple.

To přizpůsobení barev je protkáno všude. Stačí změna fotky na pozadí a Android 12 vám sám změní barvy prvků na obrazovce, aby vše hezky ladilo. Nový systém by měl být rovněž o 22 % rychlejší oproti jedenáctce.

Telefon bude propojen s Chromebooky se smyslu vzájemného přenosu notifikací, fotek nebo třeba dokoukání sledovaného videa. Máte-li rádi Android v autě, pak vězte, že Digital Car Key nabídne elektronické klíče od vašeho vozu přímo v telefonu.

Android 12 v podobě první betaverze by už měl být dostupný na vybraných telefonech jako jsou Pixel a zařízení značek Asus, Vivo, ZTE a jiné.

Povídání o hodinkách šlo mimo mě. Zaznamenal jsem jen, že nový Wear OS dostal doposud největší aktualizaci a Google na něm nějak spolupracuje se Samsugem.

Po hlavní keynote následovalo povídání určené především webovým vývojářům. Přednášející začali SameSite Cookie Policy, která opět řeší zabezpečení a soukromí. K dispozici máme Privacy Sandbox a pro měření konverzí Attribution Reporting API.

Chrome nabídne vylepšenou instalaci rozšíření. Ve formě praktické ukázky jsme viděli implementaci WebGL. Následovalo povídání o WebAssembly, vylepšeném V8 inspectoru, sdílených elementech nebo přihlašování s využitím One Time Passwords. Mimochodem, znáte scroll-to-text?

Google I/O 2021

Zazněly informace o průběžném vylepšování nástroje Lighthouse, a to nejen v souvislosti s Core Web Vitals. Já si nedávno všiml, že ukazuje přímo výřez obrázku s prvky, které způsobují problémové posuny obrazu (CLS).

Dílčí přednášky pro vývojáře

Kromě keynotes Google I/O přichází i s dílčími přednáškami určenými pro mobilní i webové vývojáře. Nemám prohlédnuto ještě úplně všechno, ale jsou to zajímavé věci. Pokud tedy netrefíte zrovna jako první technicky nepodařené povídání o základech Jetpack Compose.

Mrkněte sami, tento odkaz vede na vyfiltrovaný seznam přednášek týkajících se webu a vyhledávání. Doporučuji povídání o přípravě na experience rankinkg, Chrome DevTools, výkonu po načtení, Core Web Vitals nebo obecně o novinkách ve vyhledávání.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru