Adobe Photoshop je velikán mezi grafickými editory určenými pro retuše fotografií, webovou grafiku a jiné grafické prvky, které nejsou primárně určeny pro tisk. Nové verze samozřejmě práci s vektory zvládají, ovšem na to jsou tu jiné specializované programy od Adobe.
Zoner Photo Studio je český nástroj určený pro správu obrázků a fotografií, který nabízí jednoduché úpravy fotek. Jednoduché ve smyslu snadného ovládání, Zoner Photo Studio rozhodně není žádné ořezávátko. Každopádně s Photoshopem se nemůže srovnávat. Jak účelem programu, tak cílovou skupinou.
Photoshop vs. Zoner Photo Studio
Adobe Photoshop je program, se kterým se můžete pustit do úprav existujících obrázků a do tvorby zcela nových. Editor v Zoner Photo Studiu je naproti tomu výhradně zamýšlen jako nástroj pro úpravu existujících obrázků. Nové s ním sice vytvoříte, ale svou výbavou nástrojů se nemůže s Photoshopem ani v nejmenším srovnávat.
Adobe Photoshop je určen pro profesionální grafiky, kteří se touto prací živí. Lhostejno přitom, zda jde o webdesignéry, pracovníky nějakých grafických studií, kteří provádí retuše nebo někoho jiného. Tomu také odpovídá cena programu, která je několikanásobně vyšší, než je cena Zoner Photo Studia.
Zoner Photo Studio je určen spíše pro domácí použití, pro fanoušky digitální fotografie, kteří si chtějí organizovat svou sbírku snímkům vytvářet různé prezentace a tisky. Jeho součástí je editor, který lze používat k úpravám snímků. Řada funkcí je dostupná i pro hromadné zpracování více obrázků najednou.
Konkurence pro Adobe Photoshop
Budeme-li se bavit o konkurenci pro Adobe Photoshop, pak je nutné brát v úvahu výše zmíněná fakta. I tak se ale konkurence pro Adobe Photoshop bude hledat docela špatně. Kdysi bych se nebál jako přímého konkurenta Photoshopu označit Corel PhotoPaint, nicméně ta doba je už pryč. Corel skoupil kde co a konkurence těmto dvou softwarovým firmám orientovaným na grafiku značně prořídla. Co se úpravy fotografií a tvorby grafiky pro web týče, zřejmě nejbližším konkurentem Adobe Photoshopu bude Paint Shop Pro Photo od Corelu.
Pak je tu samozřejmě GIMP, který jeho fanoušci bezhlavě a leckdy zaslepeně prosazují jako dokonalou alternativu Photoshopu. Nic proti tomu, je hezké mít nějaký sen. Nějakou dobu jsem s GIMPem pracoval, než jsem přešel k Photoshopu. Cena (nulová) je u GIMPu velmi příjemná, spousta věcí v něm jde udělat podobně jako v Adobe Photoshopu. Ovšem někdy je jeho ovládání skutečně na draka, nemluvě o častých pádech aplikace. Nejsem profesionální grafik a netroufám si zasvěceně mentorovat o tom, jestli je GIMP opravdu dostatečnou náhradou za Photoshop nebo ne. Pro domácího uživatele, který nemá na Photoshop peníze a nechce jej krást, bude GIMP určitě stačit.
Otázkou ale zůstává, co vede většinu profesionálních grafiků k tomu, že utrácejí desítky tisíc za software pro svou práci, když je tu zdarma dostupný GIMP…
Konkurence pro Zoner Photo Studio
V českých podmínkách asi Zoner Photo Studio výraznější konkurenci nemá. Jeho cena je dostupná pro většinu lidí, kteří jsou schopni si pořídit kvalitnější digitální fotoaparát, plné verze tohoto programu se každý rok objevují v některém časopise o počítačích.
Ve světě je tomu jinak. Na poli nástrojů pro správu a úpravu snímků kraluje Adobe. Ano, opět Adobe a opět Photoshop. Tentokrát však jde o Adobe Photoshop Elements, nikoli o tzv. „velký“ Photoshop. Myslím, že právě zde vznikají zmýlené názory na konkurenci obou programů z nadpisu tohoto článku. Photoshop Elements je něco jako mladší bráška Photoshopu. Má některá omezení týkající se například rozřezávání obrázků pro web. Hlavním úkolem jeho editoru je práce s fotografiemi, k čemuž je skvěle vybaven a Zoner Photo Studio předstihuje v uživatelském komfortu. Totéž se týká jeho knihovny pro práci s obrázky.
Poslední verze Adobe Photoshop Elements je již v češtině a cenově by mohla Zoner Photo Studiu směle konkurovat.
A co programy zadarmo?
Dáváte-li přednost zdarma dostupnému softwaru kdykoli je to možné, pak zkuste vyzkoušet některý z následujících programů, které lze s přimhouřením oka také považovat za konkurenci pro Adobe Photoshop a Zoner Photo Studio. Tedy ne snad, že by nebyly kvalitní, jen toho jednoduše nedovedou tolik, protože za nimi nestojí silné vývojářské týmy, ale jen několik jedinců, nebo i jediný vývojář, který na programu pracuje ve chvílích volna.
Paint.NET – povedený grafický editor
PhotoFiltre – editor fotografií, starší verze je stále zadarmo
VCW VicMan`s Photo Editor – grafický editor zaměřený na úpravy fotografií
XnView – prohlížeč a správce obrázků s jednoduchým editorem
Photoscape – správce a editor obrázků
Další zdarma dostupné programy pro úpravy fotografií a správu obrázků najdete například na SnapFiles v sekci Image Editors.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Ano, jde o to, že Photoshop není pro domácí uživatele. A pokud jej chtějí, pak je pro ně určen Photoshop Elements :) Ten má mimochodem některé funkce, které ve velkém Photoshopu chybí, resp. musí se dělat kombinací více nástrojů.
Ono lamu zmate to slovo "Photo"shop v názvu, přestože na běžnou prázdninovou editaci fotek se Photoshop zcela nehodí. Hodí se na složitý návrh grafiky ve vrstvách, s řadou přechodů, smart objektů, skrývání, ale ne na fotky.
Na běžné zpracování fotek, tedy nastavení jasu, kontrastu, křivek, odšumění, případně včetně podpory RAW, se mnohem více hodí ACD See Pro 2 (http://store.acdsee.com/store/acd/en_US/DisplayProductDetailsPage/produc...) nebo Adobe LightRoom. ACD See Pro 2 je právě konkurence pro Zoner (ale výrazně jej převyšuje), Adobe LightRoom zase je ideální pro zpracování fotek z profi aparátů v RAW formátu.
Ale pokud někdo nechápe co je to Photoshop, nechápe asi ne co je to RAW, a ACD See Pro 2 či LightRoom jej vzrušovat nebude.
Zoner je takový nástroj pro babičku, profík upravující foto by k němu fakt nesáhl.
Doplňuji odkaz na Radkův článek ACD See Pro 2.0 - špičkový editor fotografií za pár korun. Mimochodem i ACD See Pro 2.0 podporuje mou teorii černé budoucnosti softwaru pro Windows.
Nejsem profesionální grafik, byť občas něco spáchám, ale pořizovat si Photoshop je pro mě jako domácího uživatele zbytečnost. Je pravda že je to "nabušený" nástroj pro profíky, ale to, že si kdekdo krade Photoshop na domácí ořezávání fotek, atd. mi celkem vadí. Protože k čemu? Sám používám právě kombinaci Zoner Photo Studio, Paint.net a GIMP a nemohu si stěžovat. Jasně - ta práce asi není úplně nejpohodlnější, jako když mohu vše udělat v rámci jediného programu, ale zvykl jsem si a i mi to vyhovuje. Jednoduše volím nástroj podle požadavků, to znamená na nejzákladnější věci klidně Live Fotogalerii, na složitější Zoner a když si chci pohrát a tvořit něco nového, tak kombinaci Paint.net a GIMP - občas v součinnosti se Zonerem, kde se mi některé úpravy dělají nejsnáze. A jde to dobře.
Takže ano - Photoshop na profi nasazení asi nemá konkurenci, ale je třeba opravdu odlišovat ono profi a domácí, či poloprofesionální nasazení, protože v této třídě již konkurence je a to je třeba zdůraznit zejména oněm domácím uživatelům a opakovat a opakovat, dokud nepřestanou hlásat, že na zarámování fotky kočky na zápraží potřebují Photoshop a nic jiného... :).