Klonování vám zaručí přesnou kopii původního disku na novém, a to včetně všech spouštěcích záznamů. Po naklonování tedy stačí disky vyměnit a počítač můžete okamžitě používat, aniž byste postřehli jakoukoli změnu. Snad jen větší prostor na disku, případně lepší výkon, je-li disk rychlejší.
V běžném počítači není klonování disků problém, v notebooku je to horší, neboť dva disky dovnitř většinou nepřipojíte. Já jsem to vyřešil montáží nového disku do rámečku a jeho následným připojením přes USB. Softwarovou stránku klonování mi zajistil osvědčený program Acronis True Image 11, jehož recenzi jste si na Maxiorlovi mohli před nějakou dobou přečíst.
Potřebujete šroubovák a šikovné ruce
Z výměny disku v notebooku nemusíte mít strach, pokud zvládnete pracovat se šroubovákem a jste přiměřeně opatrní. Většina notebooků by měla mít disk přístupný pod krytkou ze spodní strany. Jen u mála modelů budete muset přistoupit ke složitější demontáži. Zde je několik komentovaných obrázků demonstrujících postup při klonování a výměně disku v notebooku:
Na klonování samozřejmě můžete použít jakýkoli program, který to dovede. Pokud zvolíte stejný jako já, postupujte následovně. V Acronis True Image se přepněte do kategorie Disc Utilities (diskové nástroje), kde klepněte na funkci Clone disk (klonování disku):
Postupujte přesně podle průvodce. Já jsem zvolil automatické nastavení, protože v notebooku jsem měl jediný disk a ten jsem chtěl naklonovat na nový připojený přes USB.
Vzhledem k tomu, že jiné nastavení ani nepřicházelo v úvahu, Acronis True Image po chvíli přemýšlení nabídl obrázek symbolizující přesně to, co jsem po něm chtěl. Tedy klonování původního disku na nový, včetně zaváděcích záznamů.
Jelikož šlo o klonování disku s operačním systémem, byl nutný restart počítače. True Image vás na něj upozorní:
Po restartu se počítač nespustí do Windows, ale do speciálního prostředí True Image, ve kterém naklonování disku proběhne. Jeho průběh lze sledovat v jednoduchém textovém rozhraní.
Po dokončení klonovacího procesu se zobrazí závěrečná zpráva s upozorněním na nástroj, který dovede nenávratně odstranit data z původního disku. Jste vyzváni ke stisku jakékoli klávesy, po jejímž použití se počítač automaticky vypne.
Nyní přichází čas pro vaše zručné ruce. Notebook odpojte od veškeré kabeláže a od elektřiny a položte jej na záda. Zřejmě byste měli vyjmout i baterii, na což jsem si vzpomněl až při psaní tohoto článku. Její ponechání v notebooku nicméně žádný problém nezpůsobilo.
Na notebooku vyhledejte krytku pevného disku. Nespleťte si ji s přístupem k paměťovým modulům. Pomoci by vám měl symbol pevného disku:
V notebooku HP nx6125 je po odstranění krytky rámeček, ve kterém je pevný disk. Celou konstrukci opatrně odsuňte od konektoru, tak, abyste konektor nepoškodili.
Nový disk, na kterém je naklonován původní obsah, vyjměte z externího rámečku a přišroubujte jej zpět na místo původního disku do držáku.
Držák s novým diskem pak vraťte do těla notebooku a opatrně jej nasuňte na konektor. Nemusíte se bát otočení, disk by měl pasovat jen v jedné poloze. Pokud vás napadne, proč není rámeček v těle notebooku přišroubován, pak je to nejspíš proto, že k udržení rámečku s diskem na místě přispějí nožičky krytky a šroubky, které jsou společné pro kryt i pro rámeček s diskem.
Po smontování notebooku už jen stačí jej spustit. Proběhne informace o úspěšném naklonování pomocí True Image a pak už naběhne Windows v podobě, na kterou jste zvyklí. Celý proces trval v mém případě asi dvě hodiny, záleží na tom, jak velký disk budete klonovat, a jak jste zruční při montáži.
Tři dny na reaktivaci Windows
Windows rozpoznají nový pevný disk, nainstalují si příslušné ovladače a požádají vás o restart. Pak již můžete opět v klidu nerušeně pracovat a využívat vlastností nového disku. Jen na jednu věc nesmíte zapomenout. Windows po vás bude chtít opětovnou aktivaci systému kvůli změně hardwaru… Nabídne vám na to „celé“ tři dny.
Protože mám příhodný materiál, brzy vám nabídnu článek o odstranění veškerých dat ze starého disku a následném testu bezpečnosti mazání. Pokusím se natrvalo odstraněná data opět obnovit pomocí běžně dostupných nástrojů a uvidíme, nakolik se jejich trvalé odstranění pomocí DriveCleanseru v True Image povede.
Aktualizace 10. 11. 2007 - test likvidace a obnovy dat najdete v článku nazvaném Acronis DriveCleanser vs. O&O FormatRecovery.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Komentáře k článku
Jasně, protože ten notebook jsem kupoval v době, kdy Windows Vista ještě nebyla v prodeji. Když jsem pak získal Vistu, XPčka jsem z notebooku poslal na odpočinek. Mimochodem ten notebook má vylepšeno více věcí - disk, paměť a operační systém.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz
Vážený pane,omlouvám se že zneužívám rámec komentáře k žádosti o radu.Z note amilo 3250 jsem naklonoval externí USB HDD pomocí acronis 10-.Bláhově jsem se domníval ,že ho spustím samostaně.Po nastavení pořadí v Boot device priority na 1)removable device..2)CD/ROM....
3)USB Hard Drive ..4)SATA hard Drive atd (vlastně jsem vyměnil pořadí mezi 3) a 4)proti původnímu)Po připojení USB/HDD před startem
se začínají načítat W ale vyhodí stav nouze (vybrat poslední známé nastaveni....stav nouze....normální spuštění atd všechny možnosti jsem vyzkoušel a nic,jakmile odpojím USB/HDD windows se načte.Klon je funkční jen s interním diskem současně.
K věci,myslíte ,že je možné používat na jednom notebooku dva HDD
(jeden interní a jeden externí USB) samostatně jeden bez druhého.
Děkuji za případnou odpověď-Milan Haňka
Zdravím, operační systém byl Windows Vista Ultimate. S tím, jak se Windows chovají pří spouštěbí z externího disku zkušenosti nemám. Nicméně předpokládám, že problém je v tom, že systém umístěný na naklonovaném disku očekává, že je disk připojen na "řadiči uvnitř" počítače. Takže můžete zkusit experimentovat s úpravou souboru boot.ini.
Nicméně se nabízí otázka, k čemu je spouštění Windows na notebooku z externího disku dobré?
Před pár dny jsem na svém HP 6710b také měnil disk, z 160GB 5400rpm na 200GB 7200rpm, a to zrychlení je hodně poznat.
Skvělé mimochodem je, že Acronis TruImage člověk ani nemusí kupovat, funguje na 30 dní legálně zdarma jako trial, s tím, že klonování je věc na jednu hodinu...
Jinak se mi osvědčil tento rámeček, umí PATA i SATA disky, a připojeni je přes USB i eSata:
http://www.alza.cz/externi-box-akasa-integral-ak-enp2nes-bl-d79356.htm
Pane kolego, sdělil byste mi (a věřím, že to ostatní bude zajímat také) jak jste na novém disku vytvořil servisní partition a hibernační partition ?
Díky za odpověď.
Dobrý den, servisní ani hibernační partition jsem nevytvářel, protože to nepoužívám. Nicméně pokud máte disk takto rozdělen, klonovací nástroj by měl rozdělení oddílů zachovat.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz
Dobrý den,
servisní partition JE SOUČÁSTÍ KAŽDÉHO HDD, každý výrobce HDD ji vytváří jiným způsobem a je jinak veliká.... (kupř. 5-10MB ale i více). Je to tzv. non-DOS, hidden PA. Některé notebooky na ní mají kompletně nainstalovaný recover OS (pak může mít kapacitu i v řádech GB...). Nu, na takto "klonovaném" disku tuto partition nepoužívate... Jiní ale ano...
hibernační partiton se obvykle vytváří při provotní instalaci (případně preloadu) OS a využívají ji (byť nevědomky) téměř všichni majitelé NB... Nu, na takto "klonovaném" disku tuto partition také nepoužívate... Jiní ale ano...
Nevím, nevím, zda-li je tato Vaše rada dobrá, a nebo je to cesta do pekel.... Myslím, že to druhé.
Já samozřejmě vím o tom, že notebooky mají recovery funkci a tahají instalaci operačního systému z ukryté oblasti na disku.
Nevím, proč by má rada měla být cestou do pekel. Je to o klonování disku 1:1. Kdybyste se pořádně koukl do textu a na obrázky, pak uvidíte, že klonování probíhá včetně všech zvolených diskových oblastí. Co se Vám tedy nezdá?
Skutečnost, že jsem si už dávno na starém disku původní rozdělení oddílů zlikvidoval, je o něčem jiném a nesouvisí s tímto článkem. A světe div se, notebook fungoval, včetně hibernace. Recovery funkci jsem nikdy nevyužil.
Ještě jednou připomínám. Klonování se říká klonování proto, že vám zkopíruje disk 1:1, tedy včetně rozložení diskových oddílů, ať jsou jakékoli.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz
Aha, asi koukám na jiné obrázky.... tam máte - s prominutím - jenom jednu partitions - a to datovou... Tedy pokud Vám jde jen o tu datovou, pak máte pravdu, pokud by ale šlo (a mělo by jít) o všechny partitions na pevném disku NB, pak nevím, nevím.
Notebooky NETAHAJÍ standardně recovery z nonDOS systemové partitions - to je pokud se nepletu především u IBM/Lenovo. Takový FSC, ACER a jistě se najdou další mají své recovery optické médium.
A pokud jste použil hibernační funkci na takto "upraveném a zklonovaném" disku, pak jste neudělal nic jiného, než jste uložil data do souboru hiberfil.sys. To samé můžete udělat i na pevném disku jakéhokoliv stolního PC, pokud funkci po instalaci OS nevypnete případně zapnete - vždy záleží na typu HW.
To ale, budete-li spravedlivý, sám uznáte není hibernace v pravém smyslu slova - tedy u notebooků. Ty mají přece tu výhodu, že do hibernačního (běžně nedostupného a neviditelného) prostoru uloží obsah paměti a ten nemůžete jen tak poškodit. To samé se o souboru hiberfil říci nedá...
Klonování (tedy skutečné klonování) vám přenese nejen FAT/NTFS diskové oddíly, ale i právě zmíněné nonDOS patitions. A to tímhle nástrojem a Vaším postupem prostě nejde. Pokud si myslíte že ano, rád Vám zapůjčím NB, abyste mi dokázal pravý opak...
Jistější by bylo, kdybyste řekl : na 99% bezztrátovosti dat zkopírujete datové oddíly.
A jenom douška na závěr - skoro ve 40-45% případů W XP Pro NECHTĚLY reaktivaci a fungovaly normálně dál. Zkuste vysvětlit, jak je to možné... :-)
1. Citace z obrázku: All your partitions from the old hard disc will be copied... All your partitions will be automatically resized to fit...
1a. Umíte číst? Já Vám tu říkám, že se disk zkopíruje 1:1, včetně všech případných oddílů, viz tady ta citace.
2. tahají, netahají, disk se klonuje = vytvoří se všechny oddíly, které jsou na původním
3. navzájem si pleteme pojmy. Jeden mluví o hibernaci ve Windows XP, druhý pak o hibernaci a režimu spánku (což není totéž) ve Windows Vista
4. podle čeho soudíte, že klonování v TrueImage vám nepřenese jakýkoli diskový oddíl, tedy i ten, na který třeba z Průzkumníka nevidíte, nebo oddíl s jiným souborovým systémem, než podporuje Windows. Už asi po stopadesáté vám opakuji, že se disk zkopíruje 1:1. Koukněte na ty obrázky a přestaňte plácat kraviny.
5. Já nevím, co by chtěly nebo nechtěly Windows XP po výměně disku. 40 až 45 % není žádný smysluplný údaj. Buď opětovnou aktivaci v tomto případě vyžadují nebo ne. Každopádně já jsem psal o Windows Vista, umíte-li číst.
Když koukám na snůšku nesmyslů ve Vašich komentářích, tak se rozhoduju, jestli nezavést něco jako tzv. striktně moderovanou diskuzi. Na Maxiorlovi mají čtenáři poměrně velkou volnost, jejich názory jim neupírám. Ale když někdo nedovede přečíst, co je v článku uvedeno, a pak tu začne plácat takový blbosti, měl by být nějak umlčen. Zvlášť, když mu nestačí jedno vysvětlení a doporučení k pozornému přečtení článku.
Máte-li důkazy k tomu, že po naklonování disku v notebooku pomocí TrueImage dojde k problémům s funkčností operačního systému Windows XP, pak je sem dejte. Samozřejmě včetně odkazů na příslušné zdroje, které dokáží Vaše tvrzení. Blábolům typu 40 až 45 % nikdo z čtenářů Maxiorla nebude věnovat pozornost. Na to jsou dostatečně inteligentní, předpokládám.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz
No koukám, že jste se dost dobře rozproudil... tak pokud chcete argumentovat, pak prosím bez zbytečných emocí - ano, pane kolego ? Nebo u vás v Brně se slušnost nenosí nebo co ?
1. Vaše citace o All part... doložte prosím obrazovkou nějakého (libovolného) programu, kdy se jednoznačně prokáže, že hibernační, servisní a případné další partitions jsou fyzicky zkopírovány... z původního disku na nový a jsou funkční ! Pokud nemůžete...
Budu se opakovat - z Prahy do Brna to není tak daleko, abych za Vámi nepřijel, a Vy jste mi fyzicky neukázal, jak zkopírujete 1:1 pevný disk z notebooku na nový a bude na 100% funkční. Víte, mě nejde o to Vás pošpinit a poškodit - to dokážete sám.
Potřebuji radu nebo pomoc, neboť jde o to, že mám notebook u které "odchází" pevný disk. Tento notebook má několik partitions - mimo jiné 2 nonDOS a jednu detekovanou jako unixovou + 1 NTFS a zkopírovat jej zatím neumím. Že jsem zkoušel více programů nemá význam psát.
Netušíte, kolik mýma rukama prošlo servisovaných notebooků - odhaduji, že ca. 400-450 (přesné číslo neznám). Z nich (opět odhadnuto) u nějakých 130-140 byl přenášen systém a data klonováním a případě notebooků FSC, Acer, ASUS a HP (vybrané modelové řady) NEBYLA po naklonování požadována reaktivace... Ale se stejnou věcí jsem se setkal i u stolních PC. Počet notebooků, které nepožadovaly po výměně HDD reaktivaci odhaduji na ca.40-45% (opět, statistiku jsem si nedělal, ale bylo to překvapující, a když se se stejnou věcí ozvali i kolegové, vzbudilo to zájem).
O hibernaci jsem mluvil vždy v souvislosti s W XP Pro (případně bych zmínil W2K). Win Vista jsou zatím tak mizerný a nedotažený systém, že nemá význam je nasazovat do "ostrého provozu". Na jakékoliv zkoušení - to prosím ano, ale jinak určitě ne. A ani se s Vámi o hibernaci ve Vistách nepřu, tam je situace s hibernací tak nesmyslně zmatená, že nemá cenu o ní (zatím) psát. Doufám, že vývojáři Microsoftu nedodělky Vist ještě dotáhnou, než se na trh uvede zcela nový (Microsoftem signováno) OS, který by nahradil W2K a WXP Pro.
Hrubé a pejorativní výrazy si skutečně strčte za klobouk. Naučte se číst Především VY - neboť jsem říkal že není vyžadovaná re-aktivace OS. Funkčnost NEBYLA zmíněna...
Váš článek jsem četl pozorně. Vaše příspěvky jsem četl pozorně. Pokud ten, kdo žádá radu a kdo si dovolí vznést námitku proti Vašemu tvrzení má být umlčen (používám Vaše slova) se raději odmlčí, protože TO chce ON, ne proto, že si to přejete VY.
V Brně se slušnost nosí stejně, jako kdekoli jinde. Tu víc, tu méně ;-)
Konkrétně TrueImage 11 jste zkoušel, když tvrdíte, že zklonovat disk 1:1 nedovede?
Jak dlouho s Vistama pracujete, když tvrdíte, že jde o nedotažený systém? Je to momentálně nejlepší systém pro koncové uživatele, který je na trhu (netvrdím, že je nejlevnější, nicméně například počítač okolo osmi tisíc i s Vista Home Premium je za hubičku).
Myslím, že tato debata začíná sklouzávat mimo téma článku. Chcete-li se o tom dále bavit, pak použijme buď fórum tu na webu (ať se mají ostatní čím kochat) nebo e-mail.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz
Souhlasím s tím co je psáno - zkušenost z klonem notebooku IBM Lenovo R60.
Již druhý týden se pokouším naklonovat HDD, který má skrytou servisní partititon, ale prozatím bez úspěchu. Používám Ghost 2003. Už jsem vyzkoušel téměř všechny varianty klonu, který tento program nabízí - disk to image a zpět, partition to image a zpět, ještě mi zbývá disk to disk, ale protože notebook nemá 2 sběrnice pro disk a nevlastním usb disk, tak to budu muse vyřešit jinak. Takže plně potvrzuji, že pokud je tam skrytá servisní partition, tak je to smůla, klasicky a jednoduše to NEJDE. (pro informaci - již jsem naklonoval cca 300 ks pc na asi 50 ks notebooků bez výrazných problémů, takže o klonování něco vím).
Vím, že časový odstup od tohoto příspěvku je značný, ale přesto: Podařilo se vám problém s úplným/neúplným klonováním HDD na NB IBM Lenovo nějak vyřešit?
Ahoj, zrovna jsem narazil na ten problém, ktery tady zminujete.
Proste disk z notebooku IBM se skrytou particii. Ten Acronis se tvaril, ze to dovede, ale ouha-nic. Novy naklonovanz disk proste
ne a ne nabutovat. A to jsem vyzkousel vsechny moznosti ktere ten program nabizi.
Sent
Zajímavej návod, osobně už jsem o výměně disku taky přemejšlel. Já mam ve stejnym ntb jen 40GB/4200ot. Chtěl bych třeba nějakej 7200ot. ale mam strach z hlučnosti, přehřívání a žraní baterky. Jakou máš ty zkušenost s tim novym diskem?
Uz je to sice starsi tema, ale ja se dostal do problemu az dnes :-( U sveho NB ASUS jsem se rozhodl vymenit puvodni 80 MB HDD za novy 250 MB. K novemu disku jsem zakoupil "takovy bazmek" do ktereho disk pripojim a pak pres USB do zapojim do NB. Vzhledem k tomu, ze jsem si nebyl jisty v jakem stavu se system na puvodnim disku nachazi, udelal jsem pred klonovanim cistou instalaci WIN XP vc. vsech ovladacu pomoci Recovery (po startu NB ctrl F7) ze skryte casti disku. Pote jsem takto vytvorenou instalaci naklonoval na novy disk. Vse probihalo presne dle vyse uvedeneho prispevku az do doby, kdy jsem novy disk dal do NB.
Pak se stalo nasledujici:
1. Windows XP normalne nabehly ALE novy disk ma misto 250 MB velikost pouze 80 - tj. velikost puvodniho disku a zadnym nastrojem at uz ACRONIS Disc Direktor, Norton Partition Magic nebo Paragon... mu nemuzu vratit jeho 250 MB.
2. Zkusil jsem, jsetli se pri klonovani na disk dostala taky ta Recovery (skryta) cast - jsou tam vsechny ovladace k NB a system. Po stisku ctrl F7 po restartu NB se objevila stejna obrazovka jako u stareho disku. Zkusil jsem obnovu - lze nasledne prerusit a napsalo mi to - chybi operacni system! Po restartu NB se objevil na cerne obrazovce napis "Pri zavadeni systemu Win doslo k chybe"!!! Na jakykoliv restart uz to reagovalo jen takhle. Takze jsem dal zpatky puvodni HDD a ted Vas prosim o radu co stim mam delat??? Nejak se mi nedari novy disk obnovit do puvodniho 25O MB stavu. Jo, a skyryte partition se pomoci klonovani ACRONISEM neprenesou - vlastni (horka) zkusenost. Za kazdou radu zde, pripadne i na muj mail "tm.watch zavinac centrum.cz" budu vdecny. Diky
tak už jsem vše přečetl pozorně 3 krát a začíná mne jímat hrůza.
Chci vyměnit svůj disk 120GB v notebooku HP6319 za 250 GB a postupně se dovídám, že míra úspěšnosti klesá s rostoucí snahou se dzvědět, čeho se vyvarovat. Šroubovák mám, rámeček na usb připojení disku taky(teď je tam 80 GB 2,5", instalační disk nemám - systém byl předistalován - Vista home.
Tak jsou ty rady zde k něčemu nebo jen varování nedělej to
Ahoj, protoze jsem se nespokojil s myslenkou, ze jsem si "zmensil" disk, patral jsem co s tim. Volal jsem i na technickou podporu Acronisu a prohledal net. Nyni uz je vse O.K., tedy skoro. Takze, klonovani,pokud budes postupovat podle vyse uvedeneho clanku, tedy v automatickem rezimu (ne rucni!!! tam jsem to spatnou volbou pokazil) probehne v poradku. Na novy disk se ti prenese vse a disk bude mit tu velikost, kterou ma mit. Problem je u HPA, tedy skrytych partition, kde mas instalaci OS a ovladacu. Ta se ve vetsine pripadu neprenese (Pokud se ti tva HPA nezobrazi v Acronis Disc Director). Nicmene, uz jsem - pro sebe - vyresil i tohle. Zazalohuj si vsechna uzivatelska data a nastaveni o ktera nechces prijit (Oblibene, nastaveni posty, data). Proved si novou "cistou" instalaci systemu a ovladacu ze skryte oblasti puvodniho disku. Tu pak naklonuj na disk novy. Pomoci Acronis true image si vytvor Acronis Secure zone - to je defacto HPA a do ni zazalohuj "cistou" instalaci systemu s ovladaci. Tim se vytvori obraz v zabezpecenem oddilu, ktery muzes pouzit kdykoliv po restartu stiskem F11. Opravdu to funguje, vzkouseno. No apak si nahrej zpet puvodni data a nastaveni. Ja jsem si schoval i puvodni 80 GB disk. Pro strycka prihodu. Mozna budes mit stesti a prenese se ti i HPA, ale osobne v to moc neverim. Pokud by te jeste neco zajimalo, klidne napis. Tomas
U Pavilionu bacha na to, že mají dvě partition - jedna je tu v komentářích popisovaná "skrytá", byť v tomto případě je v pohodě vidět. Bez instalačky Windows bych se do toho pro jistotu nepouštěl. HP k Pavilionům instalační DVD Windows Vista nedává, nicméně je tam program, pomocí kterého lze vytvořit záchranný disk se vším potřebným pro obnovení systému - tedy včetně Windows. Tento nástroj se spouští hned po prvním otevření notebooku, měl jste jej využít.
Výhodou takto vytvořených záchranných CD/DVD je skutečnost, že v HP notebooku můžete bez obav vyměnit disk a v případě potřeby instalaci Windows s klidem obnovit na disk nový.
Ano, je to tak. Nicmene si myslim, ze naklonovani cerstvych win vc. ovladacu a nasledne vytvoreni obrazu do Acronis secure area na novem disku (pro snadne obnoveni) by nemel byt problem. Pokud jiz nelze novou instalaci win provest a jde jen o to dat do NB novy vetsi disk, da se to naklonovat v takovem stavu jak to je na puvodnim disku. Pokud jde instalace win provest na CD/DVD jen pri prvnim startu, stejne o nic neprijde. Samozrejme klon se da provest tak, ze vsechna data na puvodnim disku zustanou.
jnpl-Jenda
Tak dnes už píšu jako vítěz, včera ještě opakovaně porážený.
Takže úvodem: HP Pavilion 6319ea, 2GB, HDD120GB.
Disk koupený 320GB SAMSUNG HM320JI ATA Device a Box pro USB a SATA připojení-pozor to není ESATA, takže to zatím nejde připojit, není správný kabel k dispozici.
Prováděny postupně operace předpokládaně vedoucí k výsledku, s vytvořením partitin o shodné velikosti atd., s pomocí kolegů sw specialisty, bohužel bezúspěšně.
Nakonec jsem po zvážení mne dostupných info
stáhl a instaloval Acronis 11.
Pak jsem zkoušel na zformátovaný disk vytvořit partition o shodných velikostí a zazálohování původního recovery disku Dna nový disk a následné rozbalení do požadované partitio, to se vše provedlo, ala po výměně disků opět nejelo.
Nakonec (večer v 22.20 spuštěno- v souladu se zde uedenými doporučeními)jsem ddal pokyn vyrobit clone disku na disk 1 : 1.
Byl jsem zvědav, co to udělá.
Sdělilo mi to, že vytvoří partition G,H,I z původních C,D,E a to ve velikostech zhruba 3krát větších, než bylo dosud a pořád souhlasila celková nová velikost. Odstartováno a 01.00 hotovo.
Acronis oznámil, že vše úspěšně proběhlo ale nepamatuji si, kolik restartů to ještě chtělo pro úspěšné dokončení.
Dnes ráno po spuštění, jsem myslím ještě po najetí původního systému restartoval a až vše se chovalo klidně, tak jsem PC vypnul, vyjmul baterku a zhájil opětovně fyzickou záměnu disků (už mi to jde rychleji). Po výměně -instalaci klonu na 320GB
nastal okamžik pravdy , zapnutí a ejhle systém najel!!!!!
Mám dojem že to chtělo jětě dva restarty a pak jsem zkontroloval ID produktu a systém Vista aktivován, kontrola v pořádku, žádná opětovná aktivace Vist nebyla požadována.
Do nynější doby provedeno asi 6 restartů, vytvořil jsem body obnovení atd, zatím stále bez problémů.
Pro mne je závěr, že 1 ku 1 není pro větší , předem sformátovaný disk problém, a obavy, že uvidím jen 120GB a zbytek v nenávratnu byly naštěstí zbytečné.
V budoucnu si již s diskem provedu co chci.
Acronis uvádí plnou funkci po dobu 15 dní, tak ho dnes asi odinstaluji.
Nemohu nevím co se přesně kde dělo a stalo a proč, jenom píši, že tímto postupem, bez nové instalace OS Vista, programů a dat jsem nakonec uspěl. Tento počítač měl předistalovaný OS VISTA, žádné medium nebylo dodáno.
Takže díky za podněty a nabádání k opatrnosti a já zatím slavím
Jenda
PS pokud to poslouží jako inspirace pro schůdnost, bude dobře.Já jsem uživatel PC, není to mé hobby a proto ty obavy.
jnpl
elektronické bankovnictví i s KB na IE7 jede taky!!!! a to je div
Dobrý den,
rok se s rokem schází a já jsem v podobné situaci jako vy před rokem. Chystám se na výměnu HDD v NB a protože nejsem expert, jsem důchodce, hledám rozumy kde se dá. K vytvoření kopie disku chci použít též Acronis 11, verze 2009. Kopíruju 6OGB rozdělený na tři partition C, E, F na nový 25O GB, OS XP Home SP3. Instalaci OS prováděl prodejce, instalační CD mám. Ve Vašem příspěvku mi nebylo vše jasné, potřebuji to trochu polopaticky. Prosím o zodpovězení několika otázek:
1) Nový čistý disk je nutné předem naformátovat nebo to program udělá sám při klonování?
2) Mohu si v průběhu klonování určit velikosti nových partition, chci opět ponechat 3, nebo to program dělá podle sebe a potom je to potřeba znovu upravit?
Díky za odpověď.
Dobrý den, zde jsou odpovědi na vaše otázky:
1. Formátování není třeba, Acronis při klonování disku by jej stejně nahradil.
2. Při automatickém klonování dojde k vytvoření stávajících diskových oddílů i na novém disku. Jejich velikost bude automaticky upravena v poměru k velikosti nového disku. Pokud zvolíte ruční nastavení klonování, pak si budete moci velikosti nových oddílů upravit podle sebe.
Pokud potřebujete něco dalšího, ptejte se.
Dobrý den.
Já jsem úplný laik. Vpodstatě se chci jen ujistit, že jsem to tady vše pochopila správně. Chystám se vyměnit 30GB HDD v Dell Latitude D620 za 80GB. Nepotřebuju přenášet žádná data, ale mám tam OS WinXP a nemám od nich žádná instalační CD (jsou legální). Můžu hdd vyměnit jinak než klonováním? Děkuji.
Pokud nemáte instalačku operačního systému, tak se bez klonování neobejdete.
250 (MB) je docela dost :)
Acronisem v automatickém režimu naklonován disk z notesu HP Pavillion 6700, vše je zcela v pohodě.
Programu jsem ze začátku nedůvěřoval, protože jsem ho neznal. Už jsem chtěl googlit "partition magic rapidshare" ale našel jsem tento článek. stošedesátku nahradila pětistovka, zkopírováno včetně servisního oddílu NB.
Bezva :-)
Dobrý den, mohu se zeptat na něco k té aktivaci? po nainstalování Deamon Tools kvůli hře a nyní po mě systém žádá reaktivaci...Deamon vytvořil další 4 virtuální disky...k čemu přesně ta reaktivace je? potřebuji poradit co mám dělat, zbývá mi defacto už jen jeden den, tak vás prosím o odpověd pokud možno na e-mail, abych mohla jakmile přijdu domů podívat na e-mail a ihned reaktivaci provést (neprovést) bojím se, že se mi z počítače něco smaže nebo podobně... děkuji za odpověď
Aktivace Windows slouží k tomu, aby měl výrobce systému pod kontrolou legální a nelegální uživatele (zjednodušeně řečeno).
Na mail Vám bohužel odpovídat nebudu. Každý, kdo se zaregistruje na tomto webu a pošle komentář, dostane upozornění na odpověď e-mailem automaticky.
Ahoj,
dobrej článek, sice staršího data, ale podařilo se mi ho vygooglovat:)
V současné době používám stařičký ACER TM 4152, už dlouhou
dobu uvažuji o koupi nového nt, ale nechce se mi do toho dávat zbytečné
prachy, protože mi jeho skromné parametry pro práci do školy, filmy
apod. stačí, v práci mám jinou mašinku. Nedokážu ovšem přenést
přes srdce 60gb hard disku, to je opravdu žalostně málo. Zajímám
se o možnosti výměny interního disku za minimálně 120 gb, ale
nechci do toho vrážet více než 1000 Kč - dejme tomu, vzhledem
k ceně externích disků,
Nicméně se v tom moc neorientuju, vím jen, že v současnosti mám
Hitachi Travelstars s rozhraním ata 100 a podle toho se taky řídím.
Nevím, na co jiného si ještě mám dát pozor, abych si nevypálil
"rybník":)? Klonování dat budu řešit samozřejmě následně, prvně musím vůbec disk pořídit:))
Můžete mi někdo poradit??? Moc díky
Aleš
Ahoj. Já bych se řídil asi jen tím rozhraním. Sice prý některé 2,5" disky bývají tlustší a pak nepasují, ale nesetkal jsem se s tím.
Článek je sice starší, ale pro mě aktuální. Četl jsem celou diskuzi a moc nejsem nadšen.
Jde o to, že jsem koupil NX6125 bez HDD, také bez recovery disku (pokud k tomuto modelu existuje) a bláhově si myslel, že nebude problém - koupím jiný disk, stahnu ovladače a nainstaluji XP. Mám tomu rozumět tak, že bez původního HDD nebo onoho disku jsem nahraný?
Ptám se proto, že se instalace v pohodě povedla, notebook chodí, ale jenom do vypnutí. Po zapnutí disk není vidět v Boisu, potom sice je, ale při nabíhání OS probleskne modrá obrazovka (tzv. modrá smrt) a tak to jde pořád dokola. Jediné řešení je nouzový režim. Někdy to pomůže, někdy to musím opakovat i 10x. Osobně si myslím, že je spíše vadný řadič disku. Máte někdo nějakou radu? Dík.
To je zvláštní. Asi bych to taky tipoval na ten řadič. Notebook z článku mám stále jako záložní a funguje v pohodě.
Osobně si myslím špatný disk
Dobrý den, četl jsem celou diskusi i článek, ale chtěl bych se ujistit od těch lidí, kteří tím prošli.
Jde mi prostě o tohle. Mám Notebook od Asusu a je tam 160GB SATA a ve skrytém oddílu Windows s ovladači. Notebook je nový, ale projistotu chci udělat zálohu disku, protože instalačku na recovery DVD nemám a pokud havaruje disk, tak jsem v ...Pokud si koupím ten samí disk SATA 160GB, naklonuji dle článku, nepoškodím tím něco nebo nějaká data na původním starém hdd.Bude to skutečně dělat kopii a nic to nebude mazat nebo přesouvat?
Dobrý den, klonování dělá kopii, původní data nijak nemění.
Dobrý deň,
vo svojom notebooku HP 530 som sa rozhodol vymeniť HDD. Chcel by som to urobiť novou inštaláciou systému, len si nie som celkom istý, či som si dobre vybral a zvolil dobrý postup.
Najprv by som sa chcel spýtať, či som vybral kompaktibilný disk. Momentálne mám v notebooku tento disk:
Fujitsu MHY2120BH - SATA 1.5Gb/s
Chcel by som ho vymeniť za tento:
Seagate Momentus 5400.6 SATA 3Gb/s 320-GB Hard Drive - ST9320325AS
Obávam sa toho, že by mi nemusel do notebooku sadnúť, do diskov sa veľmi nevyznám.
Najprv by som chcel vymeniť disk za nový a potom by som to chcel nainštalovať z vytvorených recovery diskov. Prichádzam týmto o záruku? Do konca záruky zostávajú 3 mesiace, ale predsa. Je potrebné preregistrovať systém, prípadne je s tým nejaký problém, treba doložiť nejaké dokumenty? Pri preregistrácii MS Office som potreboval doložiť reklamačný protokol, ale vtedy išlo o výmenu HDD.
Na záver by som chcel poďakovať za to, že na webe sú tak ochotní ľudia, ako vy a píšu články ktoré pomôžu aj bežným ľuďom.
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem
Dobrý den. Výměnou disku u většiny notebooků o záruku přijdete automaticky. Přeregistraci systému asi bude třeba provést, pokud Vaše recovery disky neobsahují již zálohu diskového oddílu s aktivovanými Windows.
Myslím, že teoreticky by disky mohly pasovat, ale na toto mé tvrzení se prosím nespoléhejte stoprocentně ;-)
Článek i komentáře jsem přečetl několikrát, ale přesto bych se rád zeptal. Mám NB Lenovo 3000 N100 s HDD Hitachi HTS541010095A00, 5400 RPM, 100 GB, SATA. Rád bych ho vyměnil za tento - WESTERN DIGITAL 2.5" Scorpio Black 250GB, SATA II, 16MB cache, 7200ot, 12ms. Je to možné? Neznám hlavně to, zda je rozdíl v připojení mezi SATA a SATA II, možná i rozměry mohou být různé. Stávající disk je rozdělený na C - 30 GB/NTFS, D - 60 GB/NTFS, ale ještě je tam ServiceV001 - 5 GB/FAT32. Myslíte, po všech zkušenostech, že se klonem pomocí Acronis True Image přenese i ServiceV001? Děkuji všem za případné info.
Výměna disku není problém, nástroje Easeus fungují také dobře. Ale problém je led hdd activity. U moderních disků je 3,3 V logika a rozdíl ve výstupním napětí způsobuje stálý svit led. To mi vadí velmi. Neřešil jste to někdo? Možná že některé moderní větší disky (WD bohužel ne) mají 5 V logiku. Děkuji.
Zdravim. Mám dotaz. Je možnost naklonovat sata disk 128GB na ssd 500gb? Mám v ntb lenocha a tak bych ho chtěl vyměnit za nějaký rychlý. Ntb je pracovní, mám tam toho moře a instalace novych Win 10 a také všech programů, to se mi doopravdy nechce. Diky
Jaký, že tam byl OS? Windows Vista? Hmmm, a přitom na notebooku je CoA s Windows XP. :))