AVG 8 a nové uživatelské rozhraní
Změny v uživatelském rozhraní si každý všimne asi jako první. Přestože ne vždy jde o změny nejdůležitější, často jsou nejnápadnější. Nový grafický kabátek uživatelského rozhraní AVG 8 je čistější, méně hranatý, používá novější ikonky. V přehledu jednotlivých komponent ihned vidíte, která součást AVG 8 je aktivní, případně která momentálně nepracuje a nechrání váš počítač.
AVG 8 a přehled komponent
Co je pod kabátkem nového AVG?
AVG 8 dostalo kromě změněného grafického kabátku i zcela nové skenovací jádro. To je přitom nejdůležitější součást každého antivirového programu. Měla by se tak vylepšit detekční schopnost tohoto antiviru a také rychlost kontroly. Výrobce rovněž slibuje snížení systémových nároků, a to nejen za pomoci nastavení priority skenování. Samozřejmostí je rezidentní štít a heuristická analýza.
Nové AVG 8 si kromě virů, trojských koní a červů poradí také se spywarem a jemu podobnou havětí. Všechny naplánované úkoly běží jako systémové úlohy, AVG 8 přitom reaguje na stav napájení počítače, což ocení zejména majitelé notebooků, kteří často cestují a spoléhají jen na energii z baterií.
Grisoft přidal novému AVG také několik nových komponent. V první řadě jde o webový štít. Podobně jako to dělá již několik verzí například Avast!, se bude kontrolovat obsah webové stránky. Ve spolupráci s Exploit Prevention Labs bude probíhat kontrola odkazů. AVG 8.0 obsahuje také nástroj pro odstraňování rootkitů, Anti-Rootkit. Ten jste si zatím mohli stáhnout samostatně.
Testování počítače
Kontrola počítače může probíhat buď podle plánu každé poledne (výchozí stav), případně v závislosti na vašem požadavku. Ve výchozím stavu jsou skenovány úplně všechny soubory, nicméně AVG 8 vám umožní vybrat si kontrolu pouze pro následující typy souborů:
- Nežádoucí programy
- Cookies
- Archivy
Můžete se rozhodnout, zda použijete heuristiku, zda necháte program automaticky odstraňovat infekce, nebo zda se bude testovat systémové prostředí. Opakuji, že výchozí nastavení je upraveno tak, aby všechny volby byly aktivní a proběhla co nejdůkladnější kontrola počítače.
Příprava na kontrolu počítače pomocí AVG 8
Průběh kontroly s táhlem pro nastavení priority skenování
Informace o dokončené kontrole počítače
Aktualizace AVG 8
Stejně jako předchozí verze i ta nová samozřejmě spoléhá na aktualizace definic a jednotlivých komponent. Programové aktualizace jsou od aktualizací virových definic odděleny. Výrobce slibuje rychlejší reakci na specifická nebezpečí. AVG 8 bude umět automatické nastavení pro komunikaci přes proxy servery.
Průběh aktualizace, aneb záškodník prezentací
Nastavení jednotlivých komponent AVG 8
V přehledu jednotlivých komponent můžete na vybranou součást AVG 8 dvakrát kliknout a zobrazit si tak její nastavení. Totéž je dostupné pomocí programové nabídky. Například u webového štítu zjistíte, že je podporována ochrana komunikace pomocí ICQ a Windows Live Messengeru, že se mohou testovat stahované archivy a vše lze „pojistit“ heuristickou analýzou.
Nastavení webového štítu
Podobně lze upravovat vlastnosti dalších komponent s výjimkou antiviru, antispwaru a antispamu. Jejich vlastnosti upravujete buď při samotné kontrole, nebo v pokročilém rozhraní. U kontroly pošty lze zapnout testování příchozích a odchozích zpráv. Kontrola odkazů nabízí propojení se službou ExpLabs Network. Ve vlastnostech rezidentního štítu můžete vypnout neustálou kontrolu počítače, případně zapnout automatické léčení nalezených infekcí. V manažeru aktualizací se dozvíte, že výchozí interval pro aktualizace jsou každé čtyři hodiny.
Zkušenější uživatelé, kteří požadují plnou kontrolu nad každým používaným programem, mohou zabrousit do pokročilého nastavení AVG 8. Zde najdou klasické volby upřesňující typy kontrolovaných souborů, používání heuristiky i podrobnější vlastnosti všech ostatních komponent AVG 8.
Například u antispamové ochrany zde nastavíte citlivost, práci s whitelistem a blacklistem, používání otisku, reputace domény, nebo způsob trénování. U webového štítu zase můžete doplnit komunikační porty, které se budou testovat. Nechybí zde podrobná správa testů včetně naplánovaných úloh a nastavení integrace AVG 8 do uživatelského rozhraní Windows.
Pro nastavení kontroly pošty je myslím návštěva pokročilého nastavení AVG 8 nezbytná. Kromě obyčejného vypínání a zapínání testů pro příchozí a odchozí zprávy zde určujete použití všeléku v podobě heuristické analýzy, certifikování zpráv, doplňování informace do předmětu zprávy a nastavujete spolupráci s poštovními servery.
Spolehlivé AVG?
Jak moc se AVG 8 osvědčí v reálném provozu, ukáže až čas, případně podrobné testy jaké dělá například Virus Bulletin. Instalace AVG 8 proběhla na počítači s Windows Vista, kde předtím pracoval Eset Smart Security, bez problémů, po instalaci nebyl potřeba ani restart a program hned začal pracovat a plnit svou funkci. Během jeho používání jsem nezaznamenal žádný problém.
AVG 8 v akci, aneb je program KGB Employee Monitor trojský kůň?
Jak je na tom nové skenovací jádro se schopnostmi detekce, opět určí až čas a především nová elektronická havěť, která potrápí heuristickou analýzu nového AVG. Pravidelné aktualizace totiž nejsou nejrychlejším řešením a než je výrobce uvolní, může nový vir napáchat spoustu škody. Další informace o nové verzi AVG 8 najdete na webu výrobce.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Komentáře k článku
Jako po pár dnech použití to subjektivně hodnotím jako podařené. Systém to nebrzdí, firewall souseda do počítače nepustí, nějaké viry to taky hledá... Ale jak říkám, chce to delší čas.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů
Zdravim vsechny , ma dnesni zkusennost :-)
1.zapl jsem PC nechodi mi net .... zkusim ping ... neznama chyba
hledam ,zkousim... posledni vec co jsem vcera menil byla instalace
AVG 8 sestaveni 81 ...
2.Jen namatkova zkouska odinstalaci AVG ... po tretim vyzadanem restartu utilitou pro odinstalaci se stale nedarilo odinstalovat
Reseni klasicke ...kill vsech bezicich sluzeb AVG ... nasledna odinstalace ok ...
3.Vyresen problem s nefuncnim pripojenim ...neresim ...pockam si na pozdejsi instalace AVG 8
Pro info ... tydeni instalace Win Vista ,update ,stabilni
čistě teoreticky to mohl být i výpadek internetového poskytovatele ;-) Třeba dnešní problémy GTS Novera na brněnsku.
Jsem celkem zvědavý, jestli když se mi do PC z iNETu bude chtít dostat vir, tak že ho AVG zachytí dřív než se stáhne a ne jako do teď, že ho objeví až když se stáhne do PC...
Díky za otázku, určitě bude zajímat více lidí. Použil jsem testovací soubory, které nabízí Eicar a výsledek je tento:
Přenos přes HTTP
- eicar.com - zachyceno před stažením
- eicar.com.txt - zachyceno před stažením
- eicar_com.zip - staženo a pak zachyceno
- eicarcom2.zip - staženo a pak zachyceno
Přenos přes HTTPS
- eicar.com - zachyceno před stažením
- eicar.com.txt - nezachyceno a text zobrazen v prohlížeči
- eicar_com.zip - staženo a pak zachyceno
- eicarcom2.zip - staženo a pak zachyceno
Test byl proveden s výchozím nastavením AVG 8.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů
ono staci jen si trochu pohrat s nastavenim a soubor se vubec nestahne ani s 7.5, nastaveni rezidentniho stitu -> kontrola souboru pri uzavirani ;-)
Jasně, tak jako u ostatních antivirů. Teď je otázka, jaké výchozí nastavení je pro uživatele optimální.
Jan Polzer, Maxiorel.cz, Archiv Screenshotů
Používám FREE verzi AVG a řekl bych, že tato fce tam není nebo jsem jí přehlédl... Pokud ano, tak děkuji za vyvyvedení z omylu. AJ ovládám, ale tak na 50% jen co potřebuji...
Nevím sice jestli to v AVG Free je nebo není, nicméně něco mi říká, že v něčem musí být placené avégéčko lepší než jeho free verze.
Tak to jsme dva, kdo si to myslí... Od toho je to placené... Ale stačí používat mozek a je to OK... Ikdyž se mi povedlo, dostat do PC kupu balastu ze tránky stahuj.cz ani nevím jak...
AVG používám několik let a jsem spokojen, AVG 8 zatím trochu zlobí(po restartu blokuje připojení atd.), ale stačí se podívat sem:
http://www.av-comparatives.org/seiten/ergebnisse_2008_02.php
A je vidět, že si nevede špatně.
Zatim jsem s AVG 7.5 spokojen. Pockam si tedy na pozdejsi a odladene verze "osmicky". Jen nechapu, proc tu vsichni horentne pouzivaji Visty. To je zde nejaka divna Vistova oaza? :-)) Nadavate na nedokonalosti noveho AVG a pritom pouzivate Visty :-)) Smesny!
Jak už někdo uvedl výše, rovněž jsem zápolil se zablokovaným internetovým připojením. Do firmy bylo doručeno nové PC od fy CzechComputer s předistalovanými Win Vista a AVG 8. Vybalil jsem, připojil k síti a internetové připojení nefunkční. Několikrát jsem všechno překontroloval, nastavení se zdála být korektní. Pro jistotu jsem zrušil modem v ovládacích panelech, přeinstaloval driver síťovky, resetoval modem a zas nic. Nakonec jsem šel do nouzáku se sítí, ... a ejhle připojení na net fungovalo. Restartoval jsem tedy do normálu a zase nic. Napadlo mě AVG, protože v nouzáku se nespustilo. Vypnul jsem zkusmo rezidentní štít a najednou všechno funguje. Hledal jsem nějakou možnost nastavení pro tuhle komponentu, ale nic jsem neobjevil. Hmm, to jsou věci.
Já jsem teď instaloval AVG 8.0 Internet Security na notebook s Windows XP a tam to funguje normálně. Každopádně tolik hlášení o problémech by asi mělo být k zamyšlení pro vývojáře AVG.
AVG nemá zrovna úplně nejlepší pověst, alespoň pokud budeme brát ohledy na to, co je o něm slyšet na různých fórech. Ale věřím, že nová verze snad bude schopna pošramocenou reputaci napravit. Jak píšete, tak čas a různé testy ukáží, jak to bude v reálu. Ale na druhou stranu - GUI tohoto antiviru se mi velmi zamlouvá :). škoda, že podle něj nelze soudit schopnosti programu, jako takového ;-).