Pár postřehů z WordCamp Praha 2014

V sobotu se konala zajímavá a myslím, že velmi povedená akce WordCamp Praha 2014 určená příznivcům redakčního systému WordPress. Tímto článkem bych se rád podělil o několik svých dojmů z celého dne.

Byť je mým denním chlebem především Drupal, tak člověk si musí neustále rozšiřovat obzory. A byť to nijak netlačím, dělám i weby na WordPressu. A protože jsem loňský DrupalCon jsa nesouhlase s výší ceny nenavštívil, o to více jsem se těšil na WordCamp.

Začátek – fronta do prvního poschodí

WordCamp Praha 2014 se konal v prostorách HUB Praha, tedy v prvním patře budovy na ulici Drtinova. Trošku mě překvapilo, když jsem se hned za dveřmi dole zařadil do fronty vedoucí až do prvního patra. Ale budiž, prezence je prezence a než člověka najdou v arších, předají mu tričko, hrneček, otvírák, balónek a pásku od Wedosu, chvíli to trvá. Na místě byly i dvě šatny a nějaké občerstvení (nezkoumal jsem).

V HUB Praha už jsem kdysi byl na jiné akci, takže jsem jenom nakoukl do většího sálu určeného pro pásmo začátečníků a hned se přesunul do místnosti určené pro developery, ať už tím označením mysleli organizátoři kohokoli (viz dále).

Až na výjimky zmíněné níže, jsem zde zůstal. Téma přednášek mi přišlo pro mé potřeby zajímavější a taky místní osazenstvo vypadalo nějak sympatičtěji. Byť tedy klasičtí zarostlí ajťáci nebo naopak takoví, co jim ještě ve dvaceti nerostou vousy a nosí svetr + batoh tvořili většinu účastníků celé akce.

Custom Post Types a Vladislav Musílek

První přednášku v developerském pásmu měl Vladislav Musílek. Hodně mě to zajímalo, spoustu věcí jsem o vlastních typech (či spíše druzích) obsahu vyčetl a chtěl jsem si tak nějak ujasnit, jak to dělají ostatní, nebo spíše, jak je to správně. Z tohoto pohledu přednáška splnila moje očekávání. Nepříliš mnoho nových poznatků, zato ucelený přehled v češtině.

Navíc mi byl sympatický pohled přednášejícího na to, že Post Types by měly být definovány v pluginu, nikoli v šabloně. Byť se z publika ozývaly i opačné hlasy, tak já s přednášejícím souhlasím – typ obsahu je prostě funkční věc, tak proč ji tahat do šablony, což je věc vzhledová.

No a v neposlední řadě jsem díky přednášce objevil zajímavý blok musilda.cz.

Trošku divné mi přišlo vyjádření, že se pan Musílek nesetkal s potřebou dělat výpis stránek jinak, než je standardní výpis obsahu. Jak jsem pochopil dotazujícího se, měl na mysli asi něco jako jsou v Drupalu Views. Tedy poměrně potřebná věc na každém webu, který se trochu liší od blogu.

Nemám rád, když někdo na přednáškách odkazuje na rozhovory se svými kamarády z komunity a zapomíná, že ne každý je může znát. Takže z poznámky o tom, že se přednášející bavil o něčem se Separatistou a Big Drobkem (snad to píšu správně) jsem odtušil jen to, že se zná s hlavní postavou stojící se českou lokalizací WordPressu. Taky je škoda, že přednášející koukal více na zeď s prezentací, než na publikum. Ale poprvé je vždycky poprvé.

Sraz z blbcem naštěstí celý den nepokazil

O přestávce jsem si šel pro pohárek vody a po návratu jsem zjistil, že všichni okolo sedí na svých místech, jenom na tom mém je nějaký chytrolín bujare konverzující s dalším přednášejícím a jinými lidmi. Když jsem se jej zeptal, zda bude sedět dále, či jen dočasně, protože mi sedí na místě, odsekl mi, že na židli nikdo neseděl takovým stylem, jako by říkal „nevotravuj debile“.

Nejde mi ani tak o to, že jsem si nakonec sedl jinam. Nesnáším aroganci a namachrované frajírky. Dotyčný navíc celou dobu mudroval o tom, jak ho to už po první přednášce nebaví a dával k dobru historky, jak vybírá do firmy uklízečky dle postavy... Po další přednášce asi zmizel pryč, už jsem jej nepotkal.

Protože se rád pitvám v podobných „blbostech“, tak jsem sledoval, jak zabírají prázdná místa jiní lidé. Úplně každý se vždy zeptal vedle sedících, zda je tam volno. Čili tímto vřele zdravím možná jediného hulváta s hovadským chováním na WordCampu.

UI v Premium šablonách a Jan Kvasnička

Honza Kvasnička bývá často zmiňován jako kapacita na uživatelské rozhraní nejrůznějších webů. Momentálně dělám na projektu, kterého se rovněž účastnil. Bezesporu ví, o čem mluví. V přednášce si vzal na paškál jednu z neprodávanějších šablon pro WordPress a říkal, co je na ní špatně z hlediska použitelnosti.

Přiznávám, že jsem trochu zaujatý proti hlupákům, blbcům a někdy už i proti méně zkušeným uživatelům. Pokud třeba nepochopí, jak mě mohou kontaktovat při koukání na můj web, pak vlastně ani takové zákazníky nechci. Přednáška byla o pravém opaku, a sice jak takové lidi chytit a nepustit. Třeba na eshopech to určitě dává smysl a uvedené argumenty, pakliže je opravdu taková spousta hlupáků mezi námi (a že je), dávaly smysl.

Namátkou – dva krátké odstavečky textu = moc textu. Lepší je pár odrážek s výstižnými symboly. Dobře, chcete podchytit i hlupáky, přizpůsobte se jim. Já nechci. Neustálé podbízení se tupcům, zjednodušování všeho ve všech oborech jen proto, že blbců je stále více a chceme na nich vydělat, mi nepřipadá jako dobrá koncepce pro budoucnost lidstva. Ale určitě je dobrá, pokud chcete na hlupácích vydělat a je vám vše ostatní fuk. Potíž je v tom, že ti chytřejší mají stále méně materiálů ze kterých čerpat.

Z dalších postřehů – slideshow mají nějakou proklikovost prakticky jen na prvním slajdu. V podstatě se tedy nabízí všechna ta hejblátka zákazníkům rozmluvit. O něco lépe jsou na tom slideshow s náhledy nebo názvy všech slajdů.

Takže přednáška fajn, pokud se s výše uvedeným konceptem ztotožňujete. Co mi zde vadilo, bylo její zařazení do pásma pro developery. Získal jsem zde totiž dojem, že za developera pracujícího s WordPressem je považován člověk schopný nainstalovat do WordPressu šablonu a klikáním v administraci upravit její vzhled. Tento můj dojem potvrdila ukázka nemožnosti měnit barvu textu na jednom tlačítku v šabloně přímo z administrace.

Hernajs, copak s WordPressem dělají tupci, kteří neumějí sáhnout do CSS a říkají si přitom developeři? To doufám ne. Pokud by přednáška byla postavena tak, že „teď se koukneme na nejčastější chyby v UI, které se vyskytují i v šablonách“, prosím. Ale pozastavovat se v pásmu pro developery nad něčím, co nejde měnit přímo v nastavení šablony a přitom jde upravit jedním řádkem v CSS, to mi přijde mimo mísu. Ta přednáška měla být spíše v pásmu pro uživatele.

Pauza na oběd

Půl hodiny na oběd není mnoho a myslím, že celé pásmo mohlo klidně začít o půlhodiny dříve s tím, že by přestávka na oběd byla hodinová. Bageta v ceně přišla k duhu, ale kdo by si raději zašel na oběd do nějaké restaurace v okolí, tak neměl během půl hodiny šanci. Pokud tedy nechtěl zmeškat další přednášky.

Náhradní přednášky – VersionPress a Designing Web Applications

Hodně jsem se těšil na plánovanou přednášku o Child Themes, přednášející však prý onemocněl. Chválím organizátory za perfektní náhradu v podobě dvou dvacetiminutových prezentací. Konečně jsem si totiž začal připadat, že sedím správně v místnosti pro webové vývojáře.

První přednášku měl Borek Bernard o svém pluginu VersionPress. Vývojář každým coulem mluvil o tom, jak mu vadí, že webový vývoj nad redakčním systémem je něco jiného, než vývoj klasické aplikace. Že WordPress neumí jednoduše vrátit provedené změny do předchozích stavů. Že je problém s přenášením nastavení z databáze z jedné kopie webu na druhou. A tak dále.

Podobné věci mi vadí i u Drupalu, ale prostě to beru jako fakt. Nový plugin VersionPress se toto snaží řešit tak, že veškeré změny ve WordPressu ukládá do repozitáře Gitu. Přímo z administrace pak lze změny vracet zpátky, aniž by uživatel věděl, že nějaký Git je a jak se ovládá. Ne všechno v ukázce fungovalo, ale to absolutně nevadí. Chválím VersionPress i jeho autory za skvělý nápad a držím palce, aby vše dotáhli do funkčního provedení.

Druhá náhradní přednáška byla od švýcarského webdesignéra Noela Tocka a věnovala se designu webových aplikací. V podstatě se věnovala zjednodušování a tomu, aby uživatel v administraci neviděl zbytečné prvky, které nepotřebuje. Jako příklad posloužilo srovnání výchozí administrace WordPressu a minimalisticky vypadající platformy Ghost. Byť tu tedy byla řeč o zjednodušování a lepší přehlednosti pro lidi, bylo to celé pojato tak nějak sympatičtěji než přednáška Honzy Kvaničky. A hlavně jsem měl dobrý pocit z toho, že mluví vývojář k vývojářům.

WordPress s milionovou návštěvností a David Binda

Další přednáška pokračovala ve skvěle rozjetém vývojářském tempu. David Binda stojící u webu parade.com se podělil o zkušenosti s provozem velmi velkého webu, minimálně co se návštěvnosti týče. Takže všichni, kdo dávali pozor, mohli načerpat tipy na využívání cache a CDN (APC, Memcache, CloudFlare), loadbalancerech, nginxu, rozdělení databází na master pro zápisy a 2x slave pro čtení, úpravu šablon ve WordPressu tak, aby z nich zcela zmizelo PHP a mnoho dalších užitečných tipů.

Opět bylo cítit, že přednáší někdo, kdo opravdu věci rozumí, je webař a nikoli v prvé řadě dobře trénovaný kecálista. Zaujala mě zmínka o tom, že pánové web netestují na Androidu, protože kvůli trhu v USA je zajímá hlavně kompatibilita s iOS (podobně to mají s Operou). Hodně spoléhají na microdata a micro formáty, stejně jako na JavaScript, bez kterého je web nefunkční. Shrnuto a podtrženo – postřehy z reálné praxe, které se mohou lišit od učebnicových příkladů, jak by se to mělo dělat správně. A funguje to.

CSS preprocesory a Martin Michálek

Asi nejvtipnější přednáška byla o CSS preprocesorech – LESS, SASS a Stylus. Martin Michálek mi ze začátku připadal, že má natrénováno prokládání přednášky vtipnými a rádoby vtipnými vsuvkami, ale po nějaké době jsem zjistil, že mi to vlastně vůbec nevadí, naopak. Navíc to opět byl přednášející zjevně rozumějící kódování.

Přednáška byla plná praktických ukázek toho, k čemu jsou LESS a spol. dobré a s jakými nástroji je spojit.

Mimochodem, kladný bod má ten, koho napadlo, že po zhasnutí a zatažení žaluzií bude na promítanou prezentaci konečně dobře vidět ze všech řad a úhlů.

JavaScript a AJAX ve WordPressu a Ján Bočinec

Tato přednáška byla také zajímavá, mám k ní řadu poznámek, ale tak nějak si nevybavuju nic, co mě na ní speciálně zaujalo. Ale možná je to dobře. Poznámky mám jen k různým funkcím z WordPress API, které pracují s JavaScriptem a případně s CSS.

Nechyběly zde praktické ukázky a bylo to o kódu, takže za mě jako developera OK.

Marek Prokop a jeho mentorování o tom, jak blogoval a bloguje

Protože o Marku Prokopovi se hovoří jako o legendě, chtěl jsem vidět jeho přednášku a opustil jsem developerské pásmo. Chyba! Nevím, co jsem vlastně očekával, ale asi nic z toho, co jsem za 15 minut viděl. Věděl jsem, že pan Prokop je tak trochu alternativní a svérázný člověk. Nečtu jeho blogy, podle názvu znám jen Sovu v síti.

Jako správný alternativec pan Prokop neměl žádné elektronické slajdy a v ruce držel papírový notes (kroužkového typu, jestli jsem dobře viděl). Začal tím, že neví nic o WordPressu, což mě vedlo k myšlence, proč tu vůbec je. Nechci křivdit, na přednášce jsem vydržel jen 15 minut.

Povídání o tom, jak někdo bloguje už řadu let je podle mého názoru dobré někam na akci typu Barcamp. Ale proč na akci o WordPressu zvát člověka, který s ním nemá prakticky nic společného? Já vím, že WordPress je vlastně v základu blogovací systém a při troše hledání se tu styčná plocha najde. Ale je to slabé pojítko.

Nicméně, když jsem se pak vrátil o přestávce, přednáška ještě chvíli pokračovala a sklidila subjektivně slyšeno největší potlesk. Takže asi zaujala.

Sucuri.net a Peter Gramantik

Zklamán z přednášky o blogování jsem se rychle a pokorně vrátil tam, kam patřím – k developerům. A nelitoval jsem. Peter Gramantik ze Sucuri a dříve z AVG povídal o zabezpečení nejenom webů a byl překvapen, kolik z nás ještě používá FTP. Holt, co se dá dělat, když klient často jiné připojení nedá k dispozici.

Velmi zajímavá byla případová studie z webu, který zabezpečili skoro nebo vůbec a čekali, co se s ním bude dít. Na příkladech z logu pak Peter ukazoval, jak hackeři postupují při napadení webu s WordPressem. Velmi poučná přednáška nejenom pro wordpressáky.

Co zaznělo z publika – weby neaktualizujeme, protože se to pak „posere“. Někomu se nezdálo, že je WordPress nejčastěji napadaným, nezabezpečeným a neaktualizovaným redakčním systémem. Mimochodem, Drupal je na tom skoro nejlépe.

Tipy: Vypněte editor souborů ve své instalaci WordPressu, pozor na tzv. soup kitchen servery, sledujte logy, nepodceňujte aktualizace.

WordPress, SEO a Pavel Ungr

Na poslední přednášku jsem se zase přesunul do části pro uživatele. Přednášku o SEO považuji za správně zvolenou do uživatelského pásma o WordPressu, na rozdíl obecného plkání o tvorbě blogu. Pavel Ungr si připravil přehled zajímavých pluginů souvisejících se SEO.

Ten nejznámější, na který se Pavel často odvolával, jsem znal (WordPress SEO by Yoast). Ale kromě toho, jsem si poznačil celou řadu dalších řešení souvisejících se SEO buď přímo, nebo okrajově. Přednáška přetáhla (i kvůli dotazům některých méně chápavých účastníků), ale rozhodně stála za to.

Možná jen drobné rejpnutí – spíše než kvantitou by bylo lepší oslovit tím, že se některé pluginy zmíní podrobněji. Chvílemi to bylo jenom odříkávání názvů pluginů korunované Pavlovým přiznáním, že některé pluginy si narychlo nainstaloval teprve včera, aby z nich mohl udělat screenshot.

Najít nějaký plugin pro WordPress a SEO asi zvládne každý, od takového SEO experta, jakým Pavel Ungr je, bych spíše čekal detailnější rozbor toho, co skutečně používá a proč. A co je třeba zbytečné, protože v koncovém důsledku nemá pro návštěvnost webu takový přínos.

Ach ta čeština, ta dostala zabrat

Jak už to na akcích pro ajťáky bývá, čeština dostala ze strany přednášejících zabrat. A to úplně ode všech. Nebudu tedy konkrétně jmenovat. Slova jako fičura a batn jsem ještě strávil. Uši mi však trhaly výrazy jako customizovat a defaultní konfigurace. Co je customizovat? Bolí to? Není to jen pro dospělé? A proč každý člověk od počítačů používá slovo defaultní? To je takový problém pro tohle použít českého výraziva?

Absolutním vrcholem byla jedna prezentace, kde v nadpisu sice nebylo slovo defaultní, ale nesprávně použitý výraz „standartní“. Lidi, proboha. Standarta není standard.

Naučme se česky, ať nevypadáme jako idioti. Současná doba dává možnost projevovat se každému v míře dosud nevídané. Nevadí vám vypadat jako analfabet? Jak bude někdo věřit člověku, který nezná ani vlastní jazyk?

Zachytil jsem i dvě další slova, která taky nejsou zrovna ze spisovné češtiny, ale uši spíše pohladí, než aby je trhaly. Konkrétně obezlička Pavla Ungra a čumný web od Honzy Kvasničky (snad jsem to nepopletl).

WordCamp Praha 2014 se povedl

I přes pár mých rýpnutí do prezentujících, organizátorů i účastníků si ale ve výsledku myslím, že se WordCamp povedl. Jsem rád, že jsem jej navštívil, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí a vlastně jsem si při poslouchání prezentací o tvorbě webu odpočinul od práce samotné.

A jedno rýpnutí na konec: opět se potvrdilo, že na akcích o Drupalu se nadává na WordPress, na akcích o WordPressu se zase haní Drupal. Ostatně každý má své pro a proti. Já vždycky říkám, že je potřeba si klady a zápory každého systému zvážit u konkrétního projektu a pak si vybrat. Jinak, na systém Joomla se nadává asi v obou táborech. Docela by mě zajímalo, co se v tomto směru děje na akcích o Joomle.

Další postřehy o akci najdete v sekci Napsali o WordCampu na oficiálním webu. Tamtéž najdete i odkazy na prezentace.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Honzo, máte pravdu, určitě by větším přínosem bylo rozebrat konkrétní věci do hloubky, ale měl jsem 45 minut na celou přednášku včetně diskuse (stejně jsem přetáhl) a bohužel jsem jen matně tušil jaká cílová skupina bude přítomna. Tedy jaké zkušenosti s Wordpressem a SEO bude mít. Právě proto jsem se rozhodl, že mým výstupem bude seznámení s pluginy, které řeší konkrétní specifické záležitosti v SEO aniž bych zkoumal kdo má jaké zkušenosti. Na to prostě nebyl prostor. Pochopitelně by bylo zajímavé si to vzít od klíčovky, přes informační architekturu až k úpravám vstupních stránek, ale to jsou tak velká témata, že je je řeším až na celodenních školeních typu Chytré SEO a nebo právě na Workshop SEO pro Wordpress. Do 45 minut se to nemělo šanci vejít. Věřím, že i tak to mělo určitý přínos. Alespoň dle reakcí tak soudím.

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za vyjádření. Jak jsem zmínil, určitě to bylo užitečné i v této podobě. Minimálně jako inspirace k tomu, aby si člověk sám pohrál s pluginy, které třeba nezná.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru