Nedávno jsem pořídil několik snímků za nepříliš příznivého počasí, navíc tyto snímky nebyly pro sestavení v panorama zrovna typické - rybník a cesta vedoucí téměř u objektivu musí být po sestavení v panorama zákonitě zkresleny, jak vás asi napadne.
Microsoft ICE má však řešení i pro takový typ snímků. Od doby, kdy jej mám v počítači, jsem zcela zapomněl na ostatní nástroje pro tvorbu panoramat. Dříve jsem používal především panoramatickou funkci v Zoner Photo Studio 10. Nastavení je zde několik, můžete tvořit horizontální i vertikální panorama, nastavovat ohniskovou vzdálenost nebo maximální vertikální posun a otáčení snímků.
V místech, kde se snímky spojují, je lze ručně upravit. Když jsem ZPS 10 použil na výše zmíněné snímky, tak se mi poprvé stalo, že automatika pro spojení poprvé selhala. Koukněte se sami:
Nestandardní panoramata v Microsoft ICE
Nespokojen s výsledkem automatiky v Zoner Photo Studio 10 jsem vyzkoušel spojení stejných snímků v Microsoft ICE. Výsledek? Mnohem lepší, obrázky v panoramatu na sebe dokonale navazují:
Celkově však má panorama k dokonalosti daleko, a to kvůli nevhodně pořízeným snímkům. Když jsem je pořizoval, opravdu přede mnou nebyla zatáčka ani nebyl břeh rybníka vyboulený. Jak to napravit? Všimněte si tlačítka s krychlí v horní nástrojové liště. Jakmile na něj klepnete, zobrazí se mřížka, kde můžete snímek tažením myši různě deformovat, v tomto případě spíše přizpůsobovat normálu. Tedy jen za předpokladu, že použijete spojení snímků v režimu Rotating Motion.
Jakmile si zpřístupníte úpravy snímku, zobrazí se také nabídka Projection. Zde si vyberte z několika typů projekcí, myslím si, že zde stoprocentně najdete takovou, která výsledné panorama přizpůsobí skutečnosti. Zbytek můžete doladit pomocí myši. Jakmile jste s výsledkem spokojeni, klepněte na tlačítko Apply.
Po oříznutí bude na snímku zřejmě méně obrazu, než při prvním pokusu o jeho automatické vytvoření, měl by však působit více realisticky. Vše je maximálně rychlé, a teoreticky si po úpravě typu projekce se snímkem a myší vůbec nemusíte hrát. Výsledek před a po úpravě projekce můžete porovnat na obrázcích níže.
Microsoft ICE je opravdu zajímavý program, který doporučuji každému, kdo si rád hraje se svými fotografiemi a zamiloval si tvorbu panoramatických snímku. S Microsoft ICE bude jejich skládání opět o něco pohodlnější. První verze Microsoft ICE měly problém s fungováním ve Windows XP, to je nicméně podle čtenářů Maxiorla již vyřešeno v aktuální verzi 1.1.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
K dispozici je nová verze 1.2. Dostupná na stránkách programu http://research.microsoft.com/IVM/ICE/ ;)
Zdravim,
Když psal pan Polzer článek o tomto opravdu skvělém programu bez problémů jsem si ho ze stránek Microsoftu stáhl. Dnes jsem chtěl stáhnout výše uvedenou verzi 1.2, boužel stránka vypíše hlášku The service is unavailable.
Je to jen dnešní náhoda, že nejde stáhnout nebo tento problém trvá již nějakou dobu? Potřeboval bych jak x32 tak i x64 verzi.
Zdraví spokojený čtenář MaxiOrla
Nejen na XP měl MS ICE problémy. I ve Vistě mi první verze nechtěla pracovat správně. Nová verze 1.1 ale již funguje a žádné problémy jsem zatím nezaznamenal. Jde o opravdu zajímavý program, ale osobně věřím, že jeho funkce bude později zapracována přímo do Live Fotogalerie, kde již dnes existuje funkce pro tvorbu panoramat, ale bez pokročilejších možností dostupných v ICE.