K protokolu ICQ se samozřejmě dostanete bez instalace i díky různým alternativním komunikačním programům v přenositelných verzích, jako je třeba Miranda nebo QIP. Pokud jste u cizího počítače a chcete ICQ bez instalace, pak je vhodnějším řešením pomůcka ICQ2Go dostupná přímo z webu ICQ.
ICQ2Go je zjednodušeně řečeno webový klient pro komunikaci přes ICQ. Běží v okně webového prohlížeče, nevyžaduje tedy instalaci ani stahování čehokoli do počítače, na kterém jej spustíte.
Jak na ICQ bez instalace?
Použití ICQ2Go je velmi jednoduché - začněte tím, že si otevřete webový prohlížeč (což asi při čtení tohoto textu již máte) a přejdete na adresu www.icq.com. Na úvodní straně webové prezentace ICQ klepněte na odkaz ICQ2Go (momentálně je na levé straně).
Jakmile se načte web ICQ2Go, klepněte na odkaz Launch. Zobrazí se nové okno webového prohlížeče, do kterého zadáte své přihlašovací údaje k ICQ. Chcete-li se k ICQ přihlásit bez instalace, zatrhněte volbu Sign in as invisible. Budete-li na počítači ICQ bez instalace používat častěji, pak zatrhněte volbu Remember me. ICQ2Go pak příště nebude vyžadovat opětovné zadání přihlašovacích údajů. Pokračujte klepnutím na tlačítko Sign In.
Přihlašovací okno ICQ2Go
ICQ2Go - kontakty
Po přihlášení do ICQ2Go se vám zobrazí seznam vašich kontaktů. Ty jsou rozděleny do skupin a bohužel se zdá, že zde není žádná funkce, která by nepřehledný seznam skupin vypnula. Na rozdíl od klasického ICQ, kde to možné je. V okně ICQ2Go můžete měnit svůj stav - klepněte na tlačítko s kytičkou. Můžete zadávat osobní vzkazy - stačí je přepsat v políčku uprostřed.
ICQ bez instalace a online, to je ICQ2Go
Po klepnutí na tlačítko Menu si zobrazíte funkci pro přidání nového kontaktu. Funguje zde samozřejmě i vyhledávání. Posledním funkčním prvkem ICQ2Go je tlačítko pro ztlumení zvukových událostí v pravém spodním rohu.
ICQ2Go - psaní zpráv
Poklepejte na někoho v seznamu kontaktů a přepněte si ICQ2Go do režimu pro psaní zprávy. Zde asi není třeba nic blíže popisovat. Zprávu píšete do spodního políčka, odesíláte stiskem klávesy Enter. Můžete využít i sadu smajlíků, stačí klepnout na ikonku vpravo a zobrazit si jejich seznam ve speciálním panelu.
Psaní zprávy v ICQ2Go
ICQ2Go vám umožňuje také odesílání zpráv na mobilní telefony. SMS můžete posílat zdarma, podobně jako v desktopovém ICQ klientovi.
Odesílání SMS zdarma v ICQ2Go
Pro návrat do seznamu kontaktů stačí zavřít aktuální komunikaci malým křížkem vedle jména kontaktu. Méně zkušené upozorňuji, aby si to nepopletli s křížkem pro zavření celého okna.
ICQ2Go představuje zajímavý a hlavně pohodlný nástroj pro přístup k ICQ bez instalace. Byl myslím jedním z prvních komunikátorů, které se objevili v podobě webové aplikace. Microsoft plánoval něco podobného pro svůj Windows Live Messenger, tato funkce se ale nakonec v aktuální Windows Live Wave 3 neobjevila a dočkáme se jí zřejmě někdy na jaře. Bez instalace můžete používat i webové rozhraní pro Google Talk.
Používáte webové aplikace pro komunikaci bez instalace? Znáte třeba univerzální Meebo? Napište do komentářů.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
Vidím to úplně stejně. Svoje data mít na svém PC a na web zveřejnit jen to, co já chci, aby bylo veřejné. Z Microsoft Live aplikací mám třeba moc rád Fotogalerii. Přehledná organizace fotek, nějaké ty drobné úpravy a když se o nějaké chci s někým podělit, jednoduše je pomocí několika málo kliknutí uploaduju do svojí webové galerie a je to.
Co se IM týká, tam preferuju protokol/klient, který je, narozdíl od ICQ, nejen funkční a bezpečný, ale dokáže nabídnout víc, než jen přenos písmenek. Přeci jen jsme ve 21. století a obyčejná textová komunikace není to pravé. Používám Windows Live Messenger, který, kromě přenosu textu, smajlíku, fotografií, zvuků, webkamery atd., nabízí i vzdálenou pomoc. Pokud třeba rodiče nebo kamarádi nejsou moc technicky zdatní, aby zvládli instalaci nebo konfiguraci čehokoliv, jednoduše mi nasdílí svoji plochu a já jim to tam naklikám. Je to pohodlnější, než se jich ptát, co vidí na monitoru a psát jim, na co mají kliknout. A není k tomu potřeba žádný další program, dokonce ani veřejná IP adresa.
kdyz icq online, tak meebo. icq2go se ve srovnani s nim muze jit zahravat ;)
nějaké konkrétní výhody meebo?
O jedne vyhode vim :-) Icq2go se mi podari omylem vypnout, kdezto u meeba prvně vyskoci dotaz, takze se pak nemusim znova pracne prihlasovat :-)
meebo ani icq2go jsem nepouzil. nebyl jednoduse duvod. ale je pravda ze na icq2go je videt kus prace a muze byt jakousi nahradu napiklad v kavarne (netove) atd ...
Já dávám přednost klasickým aplikacím na desktopu, ale je fajn, pokud má určitá služba i webovou podobu jako doplněk, či alternativní možnost pro připojení odkudkoliv. Meebo znám a považuji jej za zajímavé a dobré řešení, ale osobně IM nijak zvláště neholduji, takže jsem Meebo použil jen párkrát.
Pro mě je onen současný "fenomén" cloud computingu a webových řešení a aplikací dosti neprůhledný. Já dávám přednost provázanosti desktopu a webu v podobě, v jaké ji má třeba Microsoft se svými službami a aplikacemi Live. Zkrátka běžná aplikace fungující samostatně i jako rozhraní pro přístup k dalším webovým službám + třeba ještě navíc i nějaká jednoduchá čistě webová aplikace pro přístup odkudkoliv. V přesunu všeho na web tu budoucnost nevidím. Ostatně byl by to spíše návrat do minulosti ke klasické koncepci velkého serveru a klientů k němu přistupujících. Neříkám, že bych pro podobné nasazení neviděl využití, ba právě naopak, ale nevěřím v to, že by to mohlo být vhodné pro všechny účely. Alespoň já dávám stále přednost tomu mít své aplikace a svoje data na svém stroji s možností pracovat i offline...