Co chtít od Wi-Fi routeru? Zabezpečení, dobrý příjem signálu, zcela jistě síťový překlad adres (NAT), funkci DHCP serveru pro automatické přiřazování síťových adres připojeným počítačům, případně volné ethernetové konektory pro připojení zařízení, která ještě nejsou pro Wi-Fi připravena. To vše Asus WL-520GU splňuje.
Jednoduše jej připojíte pomocí síťového kabelu ke stávajícímu ADSL modemu, kabelovému nebo satelitnímu modemu, a pomocí USB dokonce i k CDMA modemu. Připojení z původního modemu pak bezdrátově rozvedete po celém bytě nebo domě. Pokud například stavíte, zapomeňte na ještě nedávno tolik oblíbené síťové přípojky v každém pokoji. Budoucnost bude bezdrátová.
Nastaven během pár okamžiků
Asus WL-520GU přichází se softwarem pro rychlé nastavení pojmenovaným EZSetup. Díky němu zařízení nastavíte během několika minut. Ve spolupráci s programem na dodaném cédéčku, speciálním tlačítkem v zadní části routeru a případně pěkně zpracovaným českým návodem to opravdu bude hračka. Program připraví váš počítač i modem pro bezdrátovou síť a nastavení si pro jistotu vytisknete a jste připraveni.
Zkušenější uživatelé zase uvítají pěkně zpracované rozhraní k modemu dostupné pomocí webového prohlížeče. Najdete je klasicky na adrese http://192.168.1.1 a router můžete samozřejmě nastavit i jeho prostřednictvím, pokud nechcete do počítače instalovat v podstatě jednoúčelový EZSetup. Po prvním do webového rozhraní (jméno a heslo je admin), budete dotázáni, zda chcete provést počáteční nastavení.
Vyberete časovou zónu a jeden z nabízených typů připojení k internetu – kabelový modem nebo jiné zařízení s automaticky přidělovanou IP, ADSL, zařízení se statickou IP adresou, případně modem pro připojení k satelitu. Vyplníte případné podrobnosti pro svého poskytovatele internetového připojení, v případě potřeby zadáte IP adresu a DNS servery. Následuje nastavení Wi-Fi. Asus WL-520GU podporuje zabezpečení od nejjednoduššího WEP (64 nebo 128bitové) až po WPA-PSK, resp. WPA-PSK2. Poté je zařízení restartováno a připraveno.
Funkce a možnosti Asus WL-520GU
Přestože základním nastavením může vaše práce s webovým rozhraním routeru skončit, doporučuji si prohlédnout všechny jeho funkce. Jen tak totiž využijete z tohoto povedeného zařízení maximum. Po zapnutí podpory technologie AfterBurner zvýšíte rychlost bezdrátové sítě. Samozřejmě za předpokladu, že i ostatní zařízení v síti ji budou podporovat. Zaujala mě možnost zapínat podporu bezdrátové sítě jen v určité dny a nějakou denní dobu.
Chcete-li umožnit přístup z internetu k určitým službám ve vaší síti (webový server, FTP, DC++ a jiné), pak přejděte do nastavení NAT a vyplňte potřebná nastavení. Asus WL-520GU obsahuje vestavěný firewall, který dovede blokovat síťové pakety mezi místní sítí a internetovým připojením. Nastavení této filtrace je opět možné zapnout pro určité dny a denní dobu. Nejenom v domácí síti využijete blokování zadaných URL adres. I tento filtr je možné nastavit na určitý čas. URL není nutné zadávat celé, postačí, pokud se v nich bude vyskytovat řetězec zadaný v nastavení routeru.
Výborným nápadem bylo vytvoření tzv. Bandwidth Managementu neboli správce datové propustnosti. Pokud budete mít na síti více počítačů intenzivně využívajících připojení, můžete pomocí tohoto nástroje upravit jejich prioritu a nastavit maximální šířku datového pásma, kterou budou mít k dispozici. V praxi to například znamená, že potomek hrající online hry vám nebude zbytečně blokovat kapacitu připojení pro vaše aplikace nebo internetové telefonování.
Zdrojové kódy firmwaru Asus WL-520GU
Na přiloženém CD najdete kromě programu EZSetup i manuály v elektronické podobě (podrobnější, než tištěná příručka, ale chybí čeština) a kompletní zdrojové kódy firmwaru. Asus WL-520GU je povedený W-Fi router s pěkným designem, avšak najdete u něj i několik nápadů na vylepšení.
USB konektor je možné použít pro připojení CDMA modemu, tiskárny nebo externího pevného disku. Originální firmware od Asusu však podporuje pouze některé tiskárny. Ty je pak možné sdílet v rámci sítě. Ve spojení s bezdrátovou technologií můžete tisknout například z vedlejšího pokoje. USB konektor je sice možné použít pro připojení flash disku nebo externího rámečku a diskový prostor pak dále sdílet, ale je třeba do zařízení nainstalovat alternativní firmware z oleg.wl500g.info. Tím si zpřístupníte funkci FTP server. Podpora CDMA momentálně také vyžaduje alternativní firmware. Jakmile bude dořešena jeho stabilita a bezproblémové použití, budou podporovány tyto CDMA modemy.
Rovněž je škoda, že uživatelské rozhraní webového přístupu, není v češtině. Lokalizaci přitom podporuje, kromě angličtiny vám dává na výběr několik dalších jazyků. Spotřeba Asus WL-520GU se pohybovala okolo tří wattů. Při nepřetržitém ročním používání vás tak jeho provoz vyjde zhruba na 120 Kč ročně.
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Podobné články
Komentáře k článku
POZOZ CDMA nelze pripojit jeste neni vydam update firmwaru pres ktery by jej slo nakonfigurovat.
Ahoj, tak nevim jak ostatni ale ja kdyz nahraju posledni verzi FW od Olega tak sice FTPko pres router nahodim ale vyhodi mi to wifinu a neni mozne se k routeru pres wifi pripojit:( ma nekdo stejne zkusenosti? pripadne neporadi jak se mu to podarilo obejit:)
Zdravim. muzete mi poradit, kde muzu nastavit VPI/VCI?
jedna se mi oto, ze mam net od O2 s modemem ZyXEL P660, ale nefungujeto jak ma...tak se sem se rozhodl, ze zyxel pujde pryc a nahradiho tvale tento asus, ale potrebuju to spravne nastavit. dekuji
Dobrý den, potesilo mne, ze prave na vasich strankach mate recenzi na tento router. Vlastnim jej predevsim kvuli sdileni wifi. Mam problem pri fungovani na PC, kde mam tento dongl http://www.compos.cz/ion-pc-wl-166n11-white-wireless-n-usb2-0-dongle_d16...
Z nejakeho duvodu se mi nedari bud vubec zadne pripojeni, anebo s vypadky spojeni cca po 2-5 minutach (bez ohledu na praci). Pouzivam system Windows XP Home SP3. Na routeru je nastaven WPA-Auto-Personal a heslo (WPA Pre-Shared Key). Můzete mi prosim poradit, pripadne doporucit jiny dongl?
Mozna jeste zminim, ze na PC po konfiguraci routeru se mi nabizi wifi pod spravnym SSID, ale automaticky i kdyz rucne navolim WPA Personal, TIK, tak drzi WPA2. Nevim, jestli to ma nejaky vyznam.
Dekuji za Vasi radu. Tom
Dobrý den, zkusil bych kouknout na Google po nějakém aktualizovaném firmwaru. Možná problém řeší. Víc Vám asi neporadím, tento router nevlastním a od recenze je to už nějaký čas.
vyzkousejte nastavit vysilani wifi signalu na jinem kanalu.
MŮŽE MI NĚKDO PORADIT,JAK SE PROVÁDÍ ZAVEDENÍ NOVÉHO FIRMWARE DO 520 gu?
Díky
Router je k prdu, teda kdyz si na nej clovek poradne vybije vztek, precte pak par manualu a for, tak se s nim zit da, ale je to vopruz. Sistem jedine DDWRT. Kdyz od nej clovek chce neco vic nez tu podelanou obrazkovou show, toho FirmWare od Aususu tak je s nim fakt prace, co prace promrhany cas ktery nikdo nemame. Nez se clovek dopatra k par navodum ktere fungujou je to opruz. Asus WL520GU proste ne.
Nikdy uz Ho nikomu nekoupim a nikdy uz ho nebudu vychvalovat.
Jinak doporucuji : http://www.dd-wrt.com/wiki/index.php/Asus_WL-520GU
Good luck a pevne nervy. Me osobne uz dostal do situaci ktere nikomu nepreju.
A kurna byl jsem tak natvanej, kdyz jsem to psal, ze jsem napsal sistem misto system. Timto se o mocnemu DDWRT omlouvam.
Za ty penize vcelku dobra koupe, nicmene ke kompletni vybave schazi rezim klient, ktery alespon v original FW chybi.