Amazon Kindle 3G: praktické zkušenosti po měsících používání

Je to asi pět měsíců, kdy jsem si z Amazonu objednal jeho čtečku Amazon Kindle 3G. Tedy ve verzi umožňující jak připojení k internetu přes Wi-Fi, tak pomocí mobilních operátorů téměř všude na světě. Po několika měsících použití i po nedávné dovolené si troufám tvrdit, že šlo o dobrou investici.

Pokud jste čirou náhodou o Amazon Kindle ještě neslyšeli, vězte, že se jedná o čtečku elektronických knih. Je to zařízení velikosti útlé knížky, vybavené displejem s technologií elektronického inkoustu (E-Ink), několikatýdenní výdrží akumulátoru (udávají se dva měsíce) a s bezdrátovým připojením. Pomocí Kindle si můžete jednoduše objednávat elektronické knihy z nabídky Amazonu, stahovat je do své čtečky a zde je pohodlně číst.

Zprvu jsem Kindle a jemu podobné odmítal

Když se Kindle objevil poprvé, nepřesvědčil mě, že bych jej chtěl mít. Na co je dobrá e-kniha, když si jí nemohu pohodlně listovat? Proč bych měl koukat na displej místo na osvědčený papír? Knihy v češtině se tehdy pro Kindle téměř nevyskytovaly, nebyl tedy důvod si podobné zařízení kupovat.

Nepřesvědčily mě ani konkurenční výrobky, které se postupem času začaly objevovat ve výlohách knihkupectví, která jsem míjel. Zkrátka, jsem v tomto směru poněkud konzervativní člověk, nepotřebuji mít každou novinku co nejdříve.

Šel jsem do toho

Od začátku letošního roku (možná dříve) jsem začal mít neklamný pocit, že ve webovém světě vzniká spousta nových technologií, z nichž některé jsem trošičku zaspal (například jsem konečně zjistil, jak je fajn umět používat jQuery...). Také jsem dospěl k názoru, že by bylo dobré mít po ruce nějakou dobrou literaturu v angličtině - člověk si procvičí jazyk a mimo jiné se dozví zajímavosti v ucelené podobě dříve, než vyjdou v českém vydání.

To vše ve mně nějakou dobu zrálo, objednal jsem si několik anglicky psaných knih od Packt Publishingu a začal jsem se zajímat o Amazon Kindle. Svou roli sehrála i reklama. Přiznám se, že jsem jí trošku podlehl. Ale nelituji toho. Pár dní před změnou výše ceny objednávky, kterou je nutné proclívat, mi Kindle přišel.

Objednávka přes Amazon byla naprosto jednoduchá. Ke čtečce jsem přidal samostatný nabíjecí adaptér pro případ, že bych někdy nechtěl využít nabíjení přes USB kabel z počítače. Dále jsem si vybral kožený obal s vestavěnou lampičkou, taktéž originál od Amazonu. Jde o praktický doplněk, který vřele doporučuji nejen jako ochranné pouzdro.

Amazon Kindle 3G

Praktické kožené pouzdro od Amazonu osvětluje Kindle 3G pomocí vestavěné lampičky

Pošta vs. DHL

Zásilka dorazila přes DHL za pár dnů, malý zádrhel byl jen na celnici. V porovnání se špatnými zkušenostmi s Českou poštou, se mi DHL jevilo jako dokonalé. Paní mi zavolala, že potřebují nějaké údaje k celnímu odbavení a zároveň mi nabídla, že s plnou mocí mi vyřídí na celním úřadě též číslo EORI. To jsem zvládl sám během hodiny a půl (cesta na úřad, vyplnění dotazníku, půlhodinka čekání na zpracování a návrat domů). Druhý den po telefonátu z DHL mi zásilka dorazila domů.

Jaký to rozdíl oproti České poště, kdy zahraniční zásilka za 6 USD odeslaná z Číny 3.8.2011 a s razítkem Kontrola RTG Česká pošta 11.8.2011 dorazila domů 30.8.2011. Kde se toulala od 11. do 30. netuším. Ale zpět ke Kindle.

První spuštění Kindle

Balíček s Kindle i s příslušenstvím byl úhledně zabalen, každý ze tří objednaných předmětů měl samostatnou krabičku s odtrhávací částí. Stačilo zatáhnout, krabice se otevřela a samozřejmě zůstala dále použitelná. Žádné páčení plastového obalu se nekonalo.

Amazon Kindle 3G

Amazon Kindle 3G je dodáván v praktické krabičce s návodem z recyklovaného papíru

Kindle 3G je při zakoupení od Amazonu hned připraven a nastaven s vaším jménem a uživatelským účtem. Takže jej stačí jen zapnout a hned jej můžete začít používat. Připraven je anglický výkladový slovník i návod ve formě e-knihy.

Displej

Dlouho před Kindlem jsem používal (a stále používám) iPad první generace. I na tomto tabletu si samozřejmě můžete číst knihy, včetně těch zakoupených přes Kindle Store - stačí si nainstalovat příslušnou aplikaci od Amazonu. Čtení knih na iPadu má však řadu nevýhod - po nějaké době držení je iPad přeci jenom těžký. Jeho lesklý displej navíc není úplně nejlépe čitelný venku.

Amazon Kindle 3G

Porovnání Amazon Kindle 3G a iPadu první generace

Amazon Kindle 3G mě příjemně překvapil. Trošku jsem se obával, zda různé recenze líčící kvalitu jeho displeje jsou pravdivé. Ale skutečnost jim dala za pravdu. Displej je matný, technologie E-Ink se mi jeví jako to pravé pro daný typ zařízení. Displej je nažloutlý, text na něm je však dobře čitelný i při silném slunečním světle. V hůře osvětlených prostorech s vděčností využívám LED lampičku vestavěnou do pouzdra a napájenou z akumulátoru v Kindle.

Písmo knih si můžete zvětšovat tak, aby se vám vše dobře četlo. Na ovládání Kindle jsem si chvíli zvykal, ale běžné listování knihami vpřed a vzad je díky samostatným tlačítkům po stranách zařízení úplně v pohodě.

Nákup a čtení knih na Amazon Kindle 3G

Díky internetovému připojení si můžete knihy do Kindle 3G nakoupit prakticky kdykoli a kdekoli. Přímo v Kindle otevřete specializovanou aplikaci, kde zadáte hledání knihy podle nějakého klíčového slova, prohlédnete si nalezené výsledky a případně si stáhnete ukázkovou kapitolu zdarma.

Pokud nehledáte přímo konkrétní knihu s názvem, který znáte, nemusí být prohlížení nalezených výsledků přímo v Kindle úplně nejrychlejší. Je-li to možné, dávám přednost nákupu přes počítač a přes webový prohlížeč. Ostatně i v tom je výhoda Kindle. Knihy koupené přes internet jsou synchronizovány s vaším cloudovým úložištěm pro Kindle stejně, jako byste je kupili přímo v zařízení. Rovněž se automaticky stáhnou do desktopové aplikace Amazon Kindle nebo do iPadu.

Formáty elektronických knih tu nebudu příliš rozebírat. Jen stručně - kromě nákupu přes Amazon můžete knihy do Kindle 3G kopírovat i klasicky přes USB připojení. Další možností je poslat například dokument ve Wordu na speciální e-mailovou adresu, kterou získáte s nákupem Kindle. Amazon dokument převede a odešle jej do vašeho zařízení.

Amazon Kindle 3G podporuje kromě vlastního AZW i formáty TXT, PDF, AA, AAX, MP3, MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG a BMP.

Velmi se mi líbí vestavěný převaděč textů do hlasové podoby. Nezní úplně jako člověk a nedělá úplně nejlepší intonaci, ale pro základní poslech nebo pro čtení a zároveň poslech výslovnosti mi přijde povedený. Učíte-li se anglicky, může posloužit jako podpůrná pomůcka. Abyste nerušili okolí, je možné využít zdířku pro sluchátka.

Internet všude a zdarma - důvod ke koupi verze 3G

Jedním z důvodů, proč jsem si koupil Amazon Kindle, byla možnost všude dostupného internetu ve verzi 3G. Není to oficiální využití Kindle a v seznamu nástrojů najdete webový prohlížeč v sekci Experimental. Ale funguje. Amazon má smlouvy s lokálními mobilními operátory po celém světě, tedy téměř po celém světě. Úmysl byl takový, že si díky tomu budete moci stáhnout a koupit knihu kdykoli vás napadne.

S vestavěným webovým prohlížečem však dostává využití Amazon Kindle 3G zcela novou dimensi. Prohlížeč bez problému zobrazuje běžné webové stránky bez Flashe, poradí si také s JavaScriptem. Jde tedy o plnohodnotný nástroj, včetně možnosti zvětšování stránky lupou. Jen si samozřejmě musíte zvyknout na to, že budete mít černobílý obraz, respektive ve stupních šedi. Je však kvalitní.

Amazon Kindle 3G

Amazon Kindle 3G s webovou stránkou

Amazon Kindle 3G i s jeho webovým prohlížečem jsem využil během své dovolené v Crikvenici v Chorvatsku. Připojení v Rakousku, Slovinsku i v Chorvatsku je zcela bez problémů. Během cesty jsem si tak mohl zdarma na internetu zkontrolovat obrazy z dálničních kamer a případně kouknout na Mapy Google a zvolit nějakou objízdnou trasu - vůbec tak nevadilo, že jsem jel bez papírové mapy a nechtělo se mi zapínat navigaci v mobilním telefonu.

Načítání stránek je rychlé - nebo chcete-li takové, že vám v dané situaci nepřipadá nekonečné. Během dovolené jsem tak mohl několikrát kouknout i na svou schránku na Gmailu - načítání klasické i mobilní verze schránky v Kindle bylo opět bez problémů.

Ovládání internetu bez dotykového displeje je s využitím QWERTY klávesnice sice náročnější, ale schůdné. Na rozdíl od jiných recenzí Amazon Kindle bych neřekl, že je nepohodlné. Tlačítkem menu si zvolíte zápis URL, naťukáte adresu a buď použijete Enter pro její načtení nebo směrové ovládací tlačítko pro kliknutí na ovládací prvek prohlížeče pro přechod na zadanou adresu. Problém nevidím ani v zadávání textu do formulářů na stránce. Tedy do okamžiku, než budete potřebovat speciální znaky a čísla, ty si musíte vyvolat speciální nabídkou symbolů.

Webový prohlížeč nepodporuje práci se schránou, nebo o tom alespoň nevím. Neumí také otevřít více oken. Na druhou stranu můžete vytvořit seznam oblíbených stránek a rychle se v něm pohybovat.

Amazon Kindle 3G je tedy opravdu praktický a za příplatek 50 USD oproti verzi vybavené jen Wi-Fi určitě stojí. Argumenty, že dnes je všude dostupné bezplatné Wi-Fi, neuznávám, jsou podle mě liché. A pocit svobody, co se internetového připojení týče, stojí v Kindle 3G za to.

Výdrž akumulátoru

Udávaná výdrž baterií v Kindle je až dva měsíce. To za předpokladu, že jej nemáte v jednom kuse zapnutý. E-Ink displej v Amazon Kindle totiž spotřebovává energii jen v případě, že zrovna překresluje obsah stránky. Pokud je již text zobrazen, energie se nespotřebovává. Proto také může Kindle po vybití baterie neustále zobrazovat na displeji tuto skutečnost. Ve vypnutém stavu také zobrazuje vždy nějaký náhodně vybraný obrázek.

Amazon Kindle 3G

Displej Amazon Kindle 3G potřebuje energii jen pro překreslování, proto může neustále zobrazovat informaci o vybité baterii

Na dovolené mi plně nabitý Kindle 3G vydržel při každodenním surfování po internetu (s 3G, Wi-Fi jsem využil) deset dnů. Poté mu došla „šťáva". Myslím si, že je to slušný výkon, mobilní telefon by určitě toto nezvládl, navíc by nabídl mnohem menší displej a byl by závislý na datovém roamingu nebo Wi-Fi. Takto jsem za přístup na internet nic neplatil.

Nedostatky? Ale ano, najdou se

 
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Můj celkový dojem z Amazon Kindle 3G je kladný. Několik nedostatků v Kindle bych přesto našel. Na prudkém slunci mi připadalo, že má jeho displej občas problémy s překreslováním. Pokud se načetla nová stránka, na plochách s prázdným místem byla mírně patrná stopa po předchozím obsahu. Poté, co Kindle „vychladnul", však vše začalo opět fungovat správně.

K tlačítkům na klávesnici bych přidal i čísla, pomlčku a zavináč. Místo pro jejich umístění na Kindle je. Trochu se bojím, kdy se odere potisk ze směrového tlačítka. To totiž z těla Kindle vystupuje jen minimálně a je navíc tak tenké, že je nutné jej tisknout nehtem.

Určitě by se dala zlepšit podpora zobrazování PDF a zřejmě bych využil i předčítání těchto souborů. Takto je omezeno jen na čtení knih koupených z Amazonu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobry den,

velmi me zaujala Vase recenze a jeste vice moznost pripojeni A. Kidle pres 3G zdarma temer po celem svete. Kdybych si mel tuhle vec koupit tak predevsim pro tuhle vyhodu. Predpkladam ze nejde jen experiment nebo zavadeci akci, ktery bude brzy zpoplatnen, ale o seriozni produkt, ktery je s touto cteckou nabizen.

Take by me zajimalo, pokud to neni velky zasah do Vaseho soukromi, kolik Vas tato vec ze vsemi doplnky a dopravou stala? Uvazuji, po tom co jsem si precetl vas clanek, o zajimavem vanocnim darku pro manzelku. Dekuji. I.S.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, internetový prohlížeč je zde jen jako bonus, jak jsem psal v menu je dostupný pod nabídkou Experimental, stejně jako třeba přehrávač MP3. Amazon to také nikde neprezentuje tak, že si můžete kdekoli prohlížet internet, ale tak, že si můžete kdekoli stáhnout knihu. Jestli to bude fungovat třeba i za dva roky, je otázka. Já si myslím, že ano. Rozhodně to není míněno jako stěžejní funkce produktu.

Aktuální ceny najdete na Amazon.com, viz odkaz v článku. Amazon Kindle 3G stojí 189 USD, verze jen s Wi-Fi je o 50 USD levnější. Pouzdro s lampičkou stojí 50 USD, adaptér (použil jsem jej dnes poprvé po pěti měsících) 20 USD.

návštěvník

Dobrý den...Zajímám se o tento Amazon a mám jednu otázku...Jelikož vím, že Kindle 3G je v angličtině, chtěla jsem se zeptat jestli tm jde nainstalovat čeština...Protože určitě v tom anglickém formátu je problém zobrazovat český text...Tedy otázka zní: Jestli jde čeština nainstalovat přímo v nějakém nastavení v Kindle 3G a nebo si musím nainstalování češtiny do Kindle 3G zajistit nějak jinak a hlavně jestli to teda vůbec nějak jde? Děkuji Daniela

návštěvník

Dobrý den.
Neumí náhodou Kindle 3g i WIFI HOTSPOT? ;-)

 

To už by bylo potom hodně zajímavé.

návštěvník

3G je zdarma i v rámci ČR? Děkuji za odpověď.

návštěvník

Dobrý den...Zajímám se o tento Amazon a mám jednu otázku...Jelikož vím, že Kindle 3G je v angličtině, chtěla jsem se zeptat jestli tm jde nainstalovat čeština...Protože určitě v tom anglickém formátu je problém zobrazovat český text...Tedy otázka zní: Jestli jde čeština nainstalovat přímo v nějakém nastavení v Kindle 3G a nebo si musím nainstalování češtiny do Kindle 3G zajistit nějak jinak a hlavně jestli to teda vůbec nějak jde? Děkuji Daniela

 

omlouvám se předtím jsem to nechtěně napsala jinak než jsem původně chtěla..;-)

Profile picture for user Jan Polzer

Češtinu pro Kindle jsem nehledal a ani nevím o tom, že by se nějak dala implementovat. Ostatně, ono ani není proč. Knížky si vybíráte ze seznamu, kde se řídíte jejich názvem, procházení stránek se řídí tlačítky se šipkami. K čemu slouží tlačítko Home poznáte i bez překladu.

A co je hlavní, české znaky se zobrazí v pohodě i bez nějakého přemýšlení o tom, jak Kindle počeštit. Jak v knihách, tak třeba ve webovém prohlížeči.

Profile picture for user Jan Polzer

Aha, díky za info. Akorát, jak jsem se bál, chce to jailbreak a podobné ošklivosti. Pro ostatní přidávám odkaz, ať to nemusejí hledat: čeština pro Amazon Kindle.

návštěvník

Odkazovaný článek je beznadějně zastaralý, v této oblasti čas hrozně letí.

Aktuální verze jsou tady, pokud si chcete být jisti, že máte to nejnovější, doporučuji navštívit forum.amazon-kindle.cz.

návštěvník

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně toho, jak poznám že má čtečka má 3G. Je to někde napsané? Využila jsem zprostředkovaný nákup přes internetový obchod, čtečka mi dorazila přímo z USA, ale bojím se, že mi pán z obchodu objednal pouze s připojením WiFi, ale nechal si zaplatit za 3G.

Děkuji za odpověď

pokud by to bylo možné, můžete mi odpovědět i na email m.jalovcova@centrum.cz

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. Stiskněte tlačítko Menu, pak na displeji Settings > Device Info > Network capability. Mělo by tam být Wifi and 3G.

Jinak, že je to 3G poznáte jednoduše tak, že se nepřipojíte na žádné WiFi a zkusíte otevřít prohlížeč nebo procházet obchod Amazonu. Pokud to půjde, tak máte verzi se 3G. WiFi verze by bez spojení nic nezobrazila.

návštěvník

Dobrý den,

děkuji za recenzi. Jak je to s půjčováním u knih nakoupených na amozonu? Je mozne ji pujcit napriklad kamaradovi? Predpokladam ze u ostatnich knih se provede pouze export souboru a jeho zaslani dotycnemu.

 

Děkuji

 

vojta

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, to netuším. Půjčuju jenom papírové knihy a to ještě vždycky zvažuju, do čích rukou jdou :-)

návštěvník

Ještě jedna otzka, je možné Kindle nastavit aby se mi automaticky připojoval na wifi pokud je v dosahu? Například doma, nebo v práci. 

Má trvale zapnutá wifi nějaký zásadní dopad na výdrž baterie, "zásadní" = například místo 2 měsíců bez zapnuté wifi mi vydrží jen týden se zapnutou wifi (pouze čtení, žádné browsení).

děkuji

 

vojta

Profile picture for user Jan Polzer

Zapnutí Wi-Fi vliv má, ale nezkoušel jsem, abych získal přesná čísla. Subjektivně pak Kindle vydrží o pár dnů méně.

Podle nastavení ve firmware 3.1 to vypadá, že pokud najde připojenou Wi-Fi, upřednostňuje ji přes 3G. Automaticky se mi nepřipojuje, nevidím u sebe vlastně ani důvod, proč by měl.

návštěvník

Dobrý den,

děkuji za velice sofistikovanou recenzi.

Osobně jsem si chtěl z AMAZONU koupit Kindle TOUCH 3G, ale bohužel AMAZON tyto neprodává jinam, než v US (snad jsem se nepřehlédl..).

Myslíte si, že kdybych koupil Kindle TOUCH 3G přes kolegu v Americe, bude fungovat u nás stejně (podpora českých znaků) jako Vámi popisovaný Kindle 3?

Děkuji za odpověď a jsem s pozdravem

Profile picture for user Jan Polzer

Myslím, že by to mělo být v pohodě. Můj Kindle byl přímo z Amazonu, ne od českého prodejce. Lokalita ale jde nastavit přímo v Kindle nebo v účtu. Tak mě napadá, že musíte počítat s tím, že pokud to koupí kolega, tak to Amazon napáruje na jeho účet.

návštěvník

Prosím, co to znamená napáruje na jeho účet?

Děkuji

Profile picture for user Jan Polzer

No, Kindle bude propojen na jeho účet. Otevřete jej a bude to vítat kolegu místo Vás. Když něco nakoupíte, bude se to odečítat z kolegova účtu atd. Tedy do okamžiku, než si to přenastavíte.

návštěvník

Kindle lye nakoupit jako dárek (gift). kde jej Amazon nepřiřadí automaticky k účtu kupujícího. Změnit registraci ale lze i později.

návštěvník

Chtěla bych se zeptat, jestli se 3g opravdu nejak nezapina. Dneska mi prisel kindle 3g (opravdu jsem se divala do toho popisu a je tam "Wifi and 3g), ale vubec se mi to k 3g nepripojuje, nesviti v tech mistech zadny symbol. Kdyz se chci pripojit k amazonu, tak to nabizi jen wifi site. Takze to mam reklamovat? Diky

návštěvník

Kindle preferuje WiFi. Pokud máte funkční připojení přes WiFi, nejde 3G. Máte-li WiFi s heslem, jde to snadno "zapomenout", pak jede přes WiFi. A pokud to stále nejde, zkuste v menu settings dát 311 (ALT E +ALT Q + ALTQ) a vyjede seznam poskytovatelů (mobilních operátorů). Pokud 3G stále nefunguje, což se mi také stalo, našel jsem na webu Amazon podporu a přes chat mi to na dálku během pár minut obnovili. Asi to měli zablokované, nebo co já vím... Zkrátka to chce najít to chatovací okno, byli ochotní a nemusel jsem čekat.

Jinak na Aukru se dají koupit Kindle 3G aktuálně od 2770 Kč za použitý a 3600 Kč za zánovní.

návštěvník

S tou vydrzi baterie je to relativni.Ja si koupil novou ctecku ale koupil jsem i novou baterii 1900mAh a nainstaloval.Pote doslo k rapidni zmene.Predesle byla vydrz cca 14 dni při 2hod denne cteni a cca 10-15min Wifi nebo 3G.Pri pouziti nove baterie se vydrz zvýšila a to na 25 dni při stejnem pouzivani.Verim ze by se postupem casu dala sehnat i baterie s vyssi kapacitou.Baterie ma myslim 3,6V a 1900mAh ale při sve velikosti by se dala vyrobit urcite vyssi kapacita-je to myslim urcite jen otázka casu.Ikdyz uz nyní je vydrz dost dobra-no dela to hlavne ten ´´chytry´´ display.

K tomu precitani pdf formatu myslim ze by to slo upravit bud vylepsenim firmwaru nebo Jailbrake proste programove.Jde o to kdo to udela a pusti do obahu.Urcite to stoji za to ale na druhou stranu ke ctecce je dostupny program který prevadi téměř veskere formaty do jinych vhodných především do mobi který je asi ze všech nejprijatelnejsi pro ctecku.

návštěvník

Dobrý den, jaké se ještě dají číst na Kindlu zpravodajské servery? S těmi reklamami se mi nic nenačítá... Děkuji

návštěvník

Děkuji za odpověď, mám ho leta, ale teď jsem jej zas po strašně dlouhé době vytáhl a idnes ani novinky mi už nejedou.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru