Vývoj doplňkových modulů pro Drupal se řídí myšlenkou, že pokud se objeví dva moduly, které řeší jeden problém a přidávají podobnou funkcionalitu, pak je lepší tyto moduly spojit a pokračovat ve vývoji jen jednoho z nich. Bohužel takovéto myšlení se někdy může stát nebezpečným v rukách administrátorů a obrátit se proti uživatelům Drupalu.
V pátek odpoledne došlo k označení modulů Img package, Messenger, IP Locator, IP to Country a PicLens Lite jako duplicitních. Většinu z těchto modulů má na starosti vývojář s přezdívkou vrencianz. Tomu se takovýto zásah samozřejmě nelíbil a díky informaci o zablokování jeho přístupu k CVS repozitáři se všem dostalo také okamžité reakce od běžných uživatelů, kteří Drupal implementují na svých webech.
Chceme zpět modul Img package
Nejbouřlivější diskuze se strhla okolo modulu Img package. Ten byl označen jako duplicita k modulu Inline. Je pravda, že oba moduly řeší podobnou problematiku - vložení připojeného obrázku na určité místo v článku. V něm zadáte nějaký řetězec, který pak modul nahradí připojených souborem z přílohy článku.
Modul Inline však neexistuje pro Drupal 6, přestože se jedná o jeden z velmi praktických modulů a od vydání Drupalu 6 uběhlo již několik týdnů. Vrencianz se tedy rozhodl vzít kód z Inline, předělat jej pro Drupal 6 a pokračovat v jeho vývoji. Udělal obrovský kus práce a pravidelně tento modul aktualizoval. Docela tedy chápu jeho rozčarování z toho, že jeho služba komunitě Drupalu byla označena za duplicitní snahu něco kopírovat.
Vzhledem k tomu, že se administrátoři Drupalu pokusili vývoj Img package ukončit, narazili na nesouhlas uživatelů, kteří již tento modul na svých webech začali používat. Administrátoři totiž nedomysleli několik věcí. Nahradit jeden modul jiným na rozjetém webu není úplně snadná záležitost. Navíc jimi protlačovaný modul Inline pro Drupal 6 neexistuje. Zapomněli snad správci na nejnovější stabilní řadu Drupalu?
Díky velké podpoře uživatelů byl Vrencianzovi přístup opět odblokován a ve vývoji jeho modulů se může pokračovat.
Poučení pro příště
Z této situace by si všichni měli odnést jedno poučení. Správa drupalovských modulů by neměla být jednostrannou záležitostí vývojáře nebo správců. Pokud vývojář nevyslyší volání uživatelů po modulu kompatibilním s nejnovějším Drupalem, pak by měl správu modulu předat a najít pro něj někoho jiného. Je tu sice skutečnost, že kód modulu je většinou jeho dílem a měl by mít právo si s ním dělat, co uzná za vhodné, na druhou stranu by o tom měl přemýšlet před tím, než cokoli na Drupal.org umístí.
Správci by se zase měli zamyslet nad tím, jestli tvrdohlavé uplatňování pravidel bude mít pro komunitu užitek nebo jí spíše uškodí.
Nakonec, je zde i poučení pro majitele webů, kteří Drupal používají. Dobře si rozmyslete, jaké moduly na webu použijete. Můžete se totiž snadno dostat do pasti - stačí, aby se objevila nová verze Drupalu a modul, který používáte, pro ni nebyl upraven. Jak byste se zachovali? Zůstali byste navždy u několik let staré verze systému kvůli jedinému modulu? Hledali byste pro něj někoho, kdo jej upraví? Přestali byste modul používat a hledali byste náhradní řešení?
Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.
Přidat komentář